Sněmovna ve středu vpodvečer v závěrečném čtení schválila státní rozpočet na příští rok. Hospodářský plán předpokládá, že stát by měl v příštím roce vybrat celkem 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,19 bilionu.

Schodek má oproti letošnímu roku klesnout o 30 miliard na celkovou částku 105 miliard korun.

Dokument ale pravděpodobně nebude mít dlouhé trvání. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před poslanci připustil, že začátkem roku pravděpodobně bude žádat o jeho změnu.

Co neprošlo

Vojtěch Adam (KSČM): ministerstvo školství - 20 mil. korun Autodromu Brno na úkor peněz na státní dluh

Pavel Hojda (KSČM): ministerstvo dopravy - 700 mil. korun pro SFDI na úkor všeobecné pokladní správy

Josef Novotný ml. (ČSSD): ministerstvo práce a sociálních věcí - 2,1 mld. korun na sociální služby na úkor dávek důchodového a nemocenského pojištění

Vladislav Vilímec (ODS): všeobecná pokladní správa - 300 mil. korun pro obce od 1001 do 10.000 obyvatel na úkor stavebního spoření

Bořivoj Šarapatka (ČSSD): ministerstvo životního prostředí - 80 mil. korun na péči o krajinu na úkor peněz na státní dluh

Marta Semelová (KSČM): ministerstvo školství - 1,2 mld. korun pro vysoké školy na úkor všeobecné pokladní správy

Marta Semelová (KSČM): ministerstvo práce a sociálních věcí - 4 mld. Kč na sociální služby na úkor peněz na státní dluh

Václav Zemek (ČSSD): ministerstvo životního prostředí - 80 mil. korun na péči o krajinu na úkor peněz na státní dluh

Kateřina Konečná (KSČM): ministerstvo životního prostředí - 15 mil. korun pro Českou inspekci životního prostředí na úkor všeobecné pokladní správy

Václav Klučka (ČSSD): ministerstvo vnitra - 2 mld. korun pro policii a hasiče na úkor peněz na státní dluh

Ivan Ohlídal (ČSSD): ministerstvo školství - 1,2 mld. korun pro vysoké školy na úkor peněz na státní dluh

Pavel Bém (ODS): ministerstvo školství - 1,2 mld. korun pro vysoké školy na úkor peněz na státní dluh

Pavel Bém (ODS): ministerstvo školství - 600 mil. korun pro vysoké školy na úkor peněz na státní dluh

Ladislav Šincl (ČSSD): všeobecná pokladní správa - 300 mil. korun na podporu konkurenceschopnosti filmové produkce na úkor peněz na státní dluh

V případě nepříznivého vývoje hospodářství chce vláda předstoupit před sněmovnu s novelou zákona o státním rozpočtu, která by novou situaci odrážela.

"Počítám s tím," uvedl Kalousek. Odmítl tvrzení opozice, že se jedná o virtuální rozpočet. "Tento rozpočet vychází z prognózy, která platila v době, kdy začal legislativní proces," konstatoval ministr financí.

Opozice vládní předlohu kritizuje. Upozorňuje mimo jiné na to, že je postavena na nerealistických prognózách. Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 procenta.

Podle poslední prognózy však růst zpomalí na jedno procento, což by zkrátilo příjmy o 17 až 18 miliard korun.

Součástí dividendy ČEZ

Skutečný schodek návrhu rozpočtu je podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky 122 miliard korun, protože vláda zapojila do hospodářského plánu 17 miliard korun z dividend ČEZ. "Žádné vlády to nedělaly," podotkl Sobotka.

Poukázal na to, že ODS a TOP 09 kritizovaly před volbami ČSSD za to, že říkala, že by dividendy do rozpočtu zapojila, a nyní to samy dělají. Podle Sobotky jde o rozpočtový trik.

Proti předchozím letům dále klesl objem peněz, které poslanci přesunuli uvnitř rozpočtu. Schválili pouze dva návrhy. Prvním z nich je Kalouskův a přesouvá 800 milionů korun na podporu sportu, 100 milionů na podporu kulturních památek a dalších 100 milionů na sociální projekty.

Poslanci také schválili přesun dvou milionů korun uvnitř rozpočtu ministerstva dopravy na obnovu historických kolejových vozidel.

V rozpočtu ministerstva zemědělství přesunuli pět milionů na podporu svazu včelařů a dalších pět milionů obecně prospěšné společnosti Institut celostní péče o koně.

Bém si neodpustil taoismus

Ostatní návrhy, například zvýšení více peněz hasičům nebo vysokým školám, sněmovna zamítla. V jeden okamžik sice poslanci schválili návrh Pavla Béma (ODS), který přidával vysokým školám 600 milionů korun.

Hlasovali pro to i koaliční poslanci. Poté ale vystoupila vicepremiérka Karolína Peake (VV) a hlasování zpochybnila. V opakovaném hlasování už sněmovna Bémův návrh zamítla.

V rozpravě došlo i na myšlenky taoismu. Bém řekl o Kalouskovi, že když upozorňuje na rizika ekonomického vývoje, naplňuje myšlenku čínského učence Lao-c'. 

Podle ní příjemná slova nebývají pravdivá a pravdivá slova nebývají příjemná.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist