Pražský dopravní podnik se dohodl se společností Neograph na ukončení kontroverzní smlouvy na dodávku jízdenek. Podnik vypíše výběrové řízení, do té doby uzavřel s Neographem novou smlouvu, která vynechává zprostředkovatele.

Smlouvu provázela podezření z vyvádění části peněz za jízdenky na Britské Panenské ostrovy. Dopravní podnik za lístky platí desítky milionů korun.

V kauze padlo už několik trestních oznámení. Ukončení současné smlouvy a uzavření nové navrhl před dvěma týdny sám Neograph. Přiznával, že výroba jízdenek je dvojnásobně předražená.

"Ještě předtím, než předám agendu vedení podniku pověřenému nástupci, chtěl jsem tuto otázku jednoznačně vyřešit. Bylo to jedno z mých posledních manažerských rozhodnutí," uvedl odcházející ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Dvořák.

Dvořák k 5. prosinci opustil post ředitele, zůstává ale předsedou představenstva. Za dopravní podnik dohodu kromě Dvořáka podepsal také ekonomický ředitel Ivo Štika, za Neograph podpis připojil generální ředitel a místopředseda představenstva Vladimír Sitta.

Dohoda nabyla podle Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) účinnosti minulou středu.

"Smlouva, která byla provázána se smlouvou na provize se společností Cokeville, přestala existovat," řekl ředitel Sitta. Na přechodné období, než dopravní podnik vybere nového dodavatele, bude podle Sitty uzavřena nová smlouva bez zprostředkovatele.

Cena bude téměř poloviční

"Byl jsem požádán, abychom vypracovali novou cenovou nabídku," poznamenal Sitta. Podle něj bude nyní cena za výrobu jízdenek zhruba poloviční. Neograph se chce podle Sitty hlásit i do případného nového výběrového řízení na dodavatele jízdenek v pražské MHD.

Kontrakt mezi společností Neograph a DPP měla podle zjištění ČT Neographu zprostředkovat firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Za tuto službu odvádí Neograph firmě Cokeville 17 haléřů z každé jízdenky. Smlouva o zprostředkování zároveň obsahovala doložku o mlčenlivosti, za porušení hrozí sankce milion korun. Doložku o mlčenlivosti má i smlouva s DPP.

Advokáti: Hlavní aktéři se znají z rozvědky

Advokátní kancelář Šachta & Partners se na pondělní tiskové konferenci od jakékoli účasti v kauze vyvádění peněz dopravního podniku na účet Cokeville Assets distancovala.

"Naše firma byla do kauzy zcela účelově vtažena. Věc je pouze důsledkem sporu mezi akcionáři firmy Neograph," tvrdí Marek Stubley z advokátní kanceláře Šachta & Partners.

Marek Stubley poukázal také na to, že aktéři sporu – předseda představenstva Neographu Jan Janků, šéf Cokeville Assets Peter Kmeť a Vladimír Sitta starší z Neographu – se navzdory dřívějším tvrzením dobře znají.

"Pojí je dlouholeté přátelství, sloužili spolu u komunistické rozvědky. Zjistili jsme to v rámci vlastního šetření," uvedl Stubley.

Harakiri DP nehrozí, možná jen kosmetické změny, říká odcházející šéf Dvořák - čtěte ZDE

Podle Stubleyho byl důvodem k rozpoutání případu spor Vladimíra Sitty mladšího s Dopravním podnikem kvůli tomu, že Sitta na jaře upozornil na velké množství zfalšovaných jízdenek. Za něj se pak podle Stubleyho postavil i jeho otec.

Kancelář Šachta & Partners podala na Sittu mladšího trestní oznámení. "Je to lhář a vyděrač. Chceme, aby nesl trestněprávní následky za své činy," dodal Marek Stubley.

Propojení s Peterem Kmeťem, který má kancelář na stejné pražské adrese, advokátní společnost zlehčuje. Podle Stubleyho se advokáti ze Šachta & Partners s tímto mužem znají, ale jakýkoli střet zájmů odmítají

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist