Zemětřesení na pražské politické scéně pokračuje. Jen pár hodin poté, co sociální demokraté dotlačili ke slibu rezignace šéfa své pražské buňky Petra Hulinského, končí i Hulinského protějšek z ODS Boris Šťastný.

Na funkci neočekávaně rezignoval na pátečním jednání představitelů pražské ODS s premiérem a předsedou strany Petrem Nečasem. Ten si však Šťastného coby lékaře hodlá podle informací z tábora občanských demokratů dál ponechat ve sněmovně jako svou pravou ruku pro oblast zdravotnictví.

Šťastný uvedl, že jeho role v komunální politice byla jen dočasná a skončila. Odejít se prý rozhodl po "zralé úvaze, která v něm dřímala již drahnou dobu a bohatých diskusích s premiérem Nečasem". Funkce ho prý v poslední době zatěžovala a stavěla v médiích do nepříznivého světla.

"To, jakým způsobem se Boris Šťastný zachoval, je logickým vyústěním posledních dní a jsem rád, že to udělal. Je to podle mě moudré rozhodnutí," reagoval na Šťastného rezignaci primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Šťastný a Svoboda panovalo dlouhodobé napětí, které minulý týden vyústilo v rozpad velké koalice s ČSSD na přažském magistrátu. Šťastný patřil mezi její architekty.

Svoboda by neodmítl post šéfa pražské ODS

Šťastného nástupce bude pražská ODS vybírat standardním způsobem. Své kandidáty tak napřed nanominují jednotlivá oblastní sdružení. 

"Chceme tím ukázat, že pražská ODS není ve válečném stavu," uvedl místopředseda pražské ODS a šéf oblastního sdružení na Praze 6 Tomáš Chalupa. Dodal, že nový předseda byl měl být znám 30. ledna, kdy se koná regionální sněm.

Mohl by se jím stát i primátor a současný první místopředseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. "Pokud mě některé z oblastních sdružení nanominuje, neodmítnu to," řekl Svoboda pro IHNED.cz.

Padli tvůrci koalice

Během pátečního odpoledne tak padli oba hlavní tvrůci velké pražské koalice ODS a ČSSD, kterou minulý týden po roce působení rozbil právě primátor Svoboda.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se