Pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi se ve čtvrtek ráno podařilo uzavřít exkluzivní dohodu. On a osm jeho přívrženců z nejednotné pražské ODS se přidali k TOP 09 a vytvořili koalici.

Udělali to bez vědomí členů druhé frakce občanských demokratů v čele s šéfem pražské ODS Borisem Šťastným. Ten dohodu během dopoledne také parafoval a k podpisu vyzval i ostatní zastupitele za ODS.

Mezi nimi už se ale podle informací serveru IHNED.cz objevil první kverulant: Marie Kousalíková dokument odmítla podepsat. Na listině chybí podpisy ještě dalších dvou občanských demokratů - šéfa zastupitelů za ODS Rudolfa Blažka a také Dalibora Mlejnského.

Šťastný způsob dohody označil za nestandardní a chce, aby jí večer posvětila regionální rada pražské ODS.

Ranní pakt ODS a TOP 09 definitivně vyřadil ze hry ČSSD, která do 23. prosince bude ještě Praze formálně vládnout společně s ODS.

Podle informací serveru IHNED.cz si Svobodova část ODS a TOP 09 potvrdily dohodu, o které se spekulovalo už v minulých dnech: tedy, že post primátora opět připadne ODS a TOP 09 na oplátku získá většinu v magistrátní radě.

 

Předseda pražských zastupitelů za TOP 09 Tomáš Hudeček pro IHNED.cz řekl, že TOP 09 bude mít v radě šest křesel, ODS pak pět míst. A bývalý guvernér České národní banky a nynější lídr TOP 09 Zdeněk Tůma nebude primátorem. Tento post podle všeho zůstane Bohuslavu Svobodovi.

Názor Petra Honzejka

Příběh je ale tak čistý, až se mu nechce věřit. Opravdu je to tak, že pan docent Svoboda bez jakýchkoli politických zkušeností dokázal během jednoho roku přehrát takové šíbry, jako je trio Hrdlička – Šťastný - Hulínský?

Celý komentář Petra Honzejka ZDE

Tůma by měl nahradit v čele finančního výboru šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského, nyní je místopředsedou výboru.

Lídr TOP 09 zároveň na právě probíhajícím jednání zastupitelstva navrhl hlasovat o změně rady ještě dnes. Podle zákulisních informací však lze ze strany odpůrců dohody čekat obstrukce, které takové hlasování znemožní.

Nečas dohodu kvituje

Uzavření koaliční smlouvy ODS s TOP 09 kvituje premiér a předseda ODS Petr Nečas. "Dohodu považuji za rozumný a správný krok," napsal ve svém prohlášení Nečas, podle kterého má v Praze vládnout středopravá koalice.

"V dané konstelaci jsem považoval za nemožný návrat k jakékoli formě koaliční spolupráce ODS a sociální demokracie. Pan primátor Svoboda mne o tomto kroku informoval a dostal mou plnou podporu," dodal premiér.

Překvapivé ráno

Zastupitelé dosud opoziční TOP 09 sepsali dohodu ve čtvrtek ráno. Do dokumentu sepsali, že ODS bude řešit dopravu, finance a majetek, zatímco TOP 09 dostane do své gesce sport, územní rozvoj a kulturu.

Návrh podepsaný všemi šestadvaceti politiky TOP 09 pak zamířil za primátorem Svobodou. Ten v tom okamžiku zasedal v komisi, která jednala o miliardovém tendru na odvoz pražského odpadu.

Zastupitelé TOP 09 si vyžádali s primátorem schůzku, na které mu návrh předložili. Svoboda dokument po telefonu zkonzultoval s Petrem Nečasem a když si byl jist jeho podporou, dohodu podepsal. Spolu s ním i osm zastupitelů za ODS.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se