Šéf pražské ODS a oponent primátora Bohuslava Svobody Boris Šťastný přiznal, že pražská ODS je vnitřně rozdělena. Řekl to v rozhovoru na serveru iDnes.cz s tím, že Svobodovi je loajální jen menšina, osm zastupitelů z dvaceti.

Rozhodující při jednání o nové koalici v Praze proto podle Šťastného je, aby menšina respektovala rozhodnutí většiny. Na tom se prý shodl i při jednání s premiérem Petrem Nečasem.

Nečas se už v úterý ráno, tedy den poté, co Šťastný neočekávaně navrhl ukončení koaliční spolupráce ODS a ČSSD na pražské radnici, sešel se Svobodou a vyjádřil mu podporu.

Také Šťastný ve středu tvrdí, že má podporu premiéra Nečase. "Zcela jasně jsme se shodli na tom, že jsou to stranické orgány a demokratické volby, které jsou a musí být rozhodující pro všechny naše zastupitele."

Šťastný opakuje, že Svoboda je pro něj jediným možným kandidátem na primátora. Požaduje ale, aby primátor klub ODS sjednocoval, nikoli rozděloval. O nové koalici podle něj musí rozhodnout 20 zastupitelů loajálních k ODS. "Zásadně požaduji, aby respektovali většinová hlasování stranických orgánů. Nic více, nic méně."

Pražskou ODS rozděluje Hrdlička, míní Dienstbier

Podle někdejšího volebního lídra ČSSD Jiřího Dienstbiera se spor uvnitř ODS děje mezi lidmi spojenými s takzvaným pražským kmotrem Tomášem Hrdličkou (ODS) a stoupenci primátora.

"Na jedné straně stojí skupina, která by se dala nazvat skupinou kolem pana Hrdličky. Tam patří část klubu ODS, ale také například Petr Hulinský a někteří další. Na druhé straně je primátor Svoboda a jeho lidi," sdělil Dienstbier serveru Novinky.cz.

Zdrojem rozporů může být předražený tendr

I primátor Svoboda přitom připouští, že za rozpory uvnitř ODS a následným pádem koalice může být miliardový tendr na desetileté nakládání s odpady v hlavním městě.

Nejlevnější nabídku, která do tendru přišla, podalo sdružení firem, ve kterém je společnost Pražské služby. Ta se o odpady v Praze stará už nyní. V Pražských službách má přitom majetkový podíl i finanční skupina Natland, která je opakovaně spojována s pražským podnikatelem Hrdličkou.

Podle primátora jsou ale nabídky předražené. Aktuálně.cz má navíc k dispozici posudek znalců, kteří analyzovali všechny tři nabídky ve veřejné soutěži. Dospěli k závěru, že žádná z nich nesplnila zadání.

O tom, jak tendr dopadne, má rozhodnout výběrová komise, kterou podle Aktuálně.cz svolal její předseda Josef Pavlík na čtvrteční ráno. Stalo by se tak krátce před jednáním zastupitelstva.