Novým náměstkem ministra vnitra pro strategie a programové řízení je bývalý ministr dopravy Radek Šmerda. Ve funkci nahradil Pavla Kryštofa, který v pondělí rezignoval z osobních důvodů.

Šmerda byl od roku 2003 zaměstnán na ministerstvu obrany, mimo jiné také jako náměstek. V roce 2010 se stal náměstkem ministra dopravy a od dubna do června letošního roku vykonával funkci ministra dopravy. Podle některých médií měl být nedávno zvolen do vedení Českých drah, tyto spekulace se ale nepotvrdily.

Server Euro.cz v pondělí uvedl, že Kryštof odešel kvůli dlouhodobě špatné komunikaci s ministrem vnitra Janem Kubicem. Pokud by prý nerezignoval, ministr by ho nejspíš sám odvolal.

Náměstek byl ve funkci od 7. června, předtím byl ředitelem odboru strukturálních fondů ministerstva. Kryštof ve funkci nahradil bývalého náměstka Michala Moroze. Na starosti měl třeba i problematický projekt s názvem Komunikační infrastruktura veřejné správy (KIVS).

Radek Šmerda se stal ministrem dopravy poté, co pod tlakem na post rezignoval současný předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta. Ministerský post musel opustit oficiálně proto, že nebyl členem Věcí veřejných, která podle koaliční dohody toto ministerstvo personálně obsazuje.

Byly to přitom právě VV, kdo Šmerdu do funkce navrhnul.

Ministerstvo vnitra patří mezi další resorty, které patří podle koaliční smlouvy VV. Původně ji obsadily svým předsedou Radkem Johnem, po jeho abdikaci usedl do čela vnitra nestraník Jan Kubice.