Nový ministr vnitra Jan Kubice začal celit díry na pozicích náměstků, které v prvním týdnu svého působení z úřadu vyházel. V pondělí jmenoval svým prvním náměstkem pro vnitřní bezpečnost pětatřicetiletého Jaroslava Hrušku, který nahradil Jaroslava Salivara (za ODS). Toho Kubice odvolal minulé úterý. O Hruškově jmenování informoval mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Kubice se s Hruškou dobře zná. Hruška byl jeho podřízeným již v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a v minulosti šéfoval speciálnímu týmu Pokr, který vyšetřoval vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

Přestože bývalý šéf ÚOOZ Kubice při svém nástupu na ministerstvo avizoval, že personální změny ve vedení úřadu nebudou zpočátku masivní, na vnitru již zůstává z náměstků jeho předchůdce Radka Johna (VV) pouze jediný - Viktor Čech, který má na starosti mezinárodní vztahy a stal se i policejním ombudsmanem.

Salivara spolu s náměstkem pro ekonomiku a provoz Jiřím Francem odvolal Kubice vzápětí po svém jmenování.

Na konci dubna skončil "na základě dohody" také náměstek pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví František Vavera (za VV), svůj odchod již dříve oznámil i náměstek pro strategie a programové řízení Michal Moroz.

Zastupováním Francova postu pověřil ministr dočasně ředitelku ekonomického odboru Miroslavu Oliveriusovou, strategie a programové řízení bude mít prozatímně na starosti ředitelka Morozovy kanceláře Ivana Pánková, Vaverův resort převezme zatím ředitel odboru mezinárodního práva Ondřej Veselský.

Hruška také nesl Kubiceho zprávu

Nový náměstek Hruška se s Kubicem v květnu 2006 zúčastnil zasedání sněmovního branného výboru, na němž policisté z ÚOOZ poslancům předložili takzvanou Kubiceho zprávu, která upozorňovala na údajné prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Informace ze zprávy se dostaly na veřejnost čtyři dny před volbami do Poslanecké sněmovny.

Pětatřicetiletý Hruška, o jehož jmenování náměstkem média spekulovala od minulého týdne, odešel od policie v roce 2007. Od roku 2008 provozuje ekofarmu a moštárnu na Plzeňsku, je také členem zastupitelstva obce Manětín.

Po předložení tzv. Kubiceho zprávy chtěla inspekce ministra vnitra Hrušku, tehdejšího šéfa ÚOOZ a jeho náměstka Hynka Vlase obvinit ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Státní zástupce ale rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Vydrží poslední náměstek?

Podle deníku Lidové noviny (LN) plánuje Kubice odvolat i posledního náměstka Čecha, který se do vedení ministerstva dostal v listopadu loňského roku. Předtím působil jako náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování. Na funkci rezignoval, podle médií za jeho odchodem stály neshody s tehdejším šéfem policie Oldřichem Martinů. O jeho post se Čech také ucházel, výběrová komise ho však nedoporučila.

Policejním ombudsmanem jmenoval John Čecha až v době, kdy již na Hradě ležel návrh premiéra Petra Nečase (ODS) na exministrovo odvolání. Například bezpečnostní expert ODS a poslanec Jan Vidím proto označil jeho krok za nehoráznost. Uvedl tehdy, že doufá, že Kubice funkci zruší.