Na jednání poslaneckého klubu Věcí veřejných řekl John poprvé z očí do očí Šmerdovi, že véčkaři chtějí stranického ministra. Na Šmerdovo místo si brousí zuby véčkaři Petr Skokan a Lukáš Hampl.

John tak reagoval na výzvy premiéra Petra Nečase (ODS), aby ministra oficiálně seznámil s usnesením poslaneckého klubu VV, o kterém už několik dní píšou média a se kterým VV minulý týden seznámily své koaliční partnery.

Ministr dopravy Radek Šmerda byl o tom, že by ho ve funkci měl nahradit člen Věcí veřejných, informován v červnu svým předchůdcem Vítem Bártou (VV). Šmerda to řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). O této personální změně se pravděpodobně bude jednat na středeční schůzce představitelů koaličních stran, kam chce vedení VV přijít s požadavkem na čtyři stranické ministry. Nyní má strana ve vládě dva zástupce.

Ministrem jen se stranickou knížkou

Podle předsedy nejmenší vládní strany Radka Johna se VV budou snažit do kabinetu prosadit nynější první místopředsedkyni a šéfku poslaneckého klubu Karolínu Peake, funkci by ve prospěch člena Věcí veřejných měl naopak opustit nestraník Šmerda. "Pan Šmerda je úřednický ministr a jeho případné úspěchy jsou úspěchy úřednického ministra, nikoliv ministra VV. Neosvědčilo se nám to," prohlásil John.

"Byl jsem o tom informován, konkrétně Vítem Bártou, že je potřeba, aby ministerstvo bylo reprezentováno někým, kdo je členem politické strany Věci veřejné... Já tento aspekt nesplňuji a splňovat nebudu," řekl Šmerda.

Šmerda byl do funkce jmenován 21. dubna, v čele ministerstva dopravy vystřídal Víta Bártu (VV), který musel odstoupit po zveřejnění informace, že údajně uplácel své stranické kolegy. Šmerda byl Bártovým náměstkem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist