Svatý Martin přijede na bílém koni až koncem listopadu, meteorologové čekají na konci měsíce spíše smíšené a postupně sněhové srážky.

Nejvyšší denní teploty přitom budou až do prosince šplhat k 10 stupňům, v noci může naopak přituhnout až na minus 10.

Počítá s tím měsíční výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), podle něhož bude příštích 30 dní teplotně nadprůměrných a srážkově podprůměrných.

Až do konce příštího týdne bude pokračovat inverze s nízkou oblačností, pošmourné podzimní počasí ojediněle doplní mlhy a mrholení. Přes den se budou teploty pohybovat mezi 3 až 9 stupni Celsia, v noci se pak ochladí až na minus 5.

Kachny stále nesou vejce, Česko čeká mírná zima, věští upečená martinská husa - čtěte ZDE

"Zpočátku zataženo nízkou oblačností, ojediněle mlhy a mrholení nebo déšť, místy až polojasno. Postupně většinou zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, které budou přecházet ve srážky smíšené nebo sněhové," hlásí předpověď na posledních deset listopadových dní.

Denní maxima mohou zpočátku dosáhnout až 11 stupňů, postupně ale bude jen 0 až 6 stupňů. Po západu slunce by pak podle meteorologů mělo být zpočátku až 5 stupňů nad nulou, s koncem měsíce ale začnou mrazivé noci s teplotami až minus 4 stupně.

Zima udeřila, v Krkonoších první sníh, v Rakousku první dopravní kolaps - čtěte ZDE

Poslední měsíc roku by měl začít uplakaně, postupně však místo dešťových kapek začne padat sníh. Bílý poprašek nejspíš dlouho nevydrží, rtuť teploměru by totiž měla šplhat na3 až 9 stupňů, postupně se ochladí na 4 až minus 2 stupně.

Zkraje měsíce by mohly teploty vystoupat nad nulu i v noci, postupně ale spadnou až na minus 6, při vyjasnění a sněhové pokrývce až na minus 10 stupňů.

Související