Ve dvaasedmdesáti letech zemřel spisovatel a diplomat Jiří Gruša. Informaci přinesl předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček.

Básník, prozaik, překladatel, novinář, diplomat a politik Gruša žil v Německu a tam také podle Dědečka během operace srdce zemřel. 

Gruša, v minulosti mimo jiné rovněž předseda Mezinárodního PEN klubu či ministr školství, pochází z Pardubic. Politická angažovanost ho před listopadem vedla nejen k podpisu Charty 77, ale zanedlouho také k nucené emigraci do Německa.

Po roce 1989 působil jako velvyslanec v Německu a Rakousku, začal psát německy a stal se dvojjazyčným autorem podobně jako Milan Kundera.

Mezi jeho nejvýznamnější literární práce patří například básnické sbírky Cvičení mučení, Modlitba k Janince či prózy Dámský gambit a Dotazník. Za sbírku Grušas Wacht am Rhein aneb Putovní ghetto získal v roce 2002 ocenění Magnesia Litera v kategorii poezie.

Gruša byl také překladatelem, v roce 1999 vyšel v jeho překladu soubor Elegie z Duina od Rainera Maria Rilkeho.

"Pro České centrum Mezinárodního PEN klubu je to veliká rána a veliký smutek. Měli jsme ho opravdu moc rádi," řekl Dědeček. Podle jeho informací Gruša zemřel dnes.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist