Pražský magistrát sice oficiálně převzal od společnosti Haguess správu kartového centra Opencard, firma však nadále drží klíčová práva k systému. Navíc s městem vyjednává o lepších podmínkách.

„Magistrát by si musel vytvořit velký interní tým, což by pro něj nebylo optimální řešení. Pokud by se nás chtěl zbavit úplně, musel by vyměnit celý systém,“ uvedl ředitel softwarové společnosti Petr Stránský.

Haguess se stará o provoz informačního systému, drží práva k jeho úpravám a poskytuje zaměstnancům hlavního města konzultační služby.

Za to dostává od magistrátu ročně částku v řádu milionů korun. Její přesnou výši úřad zveřejnit nechce.

Magistrátní vyjednávání

Haguess, bez jehož souhlasu Praha například nesmí provádět úpravy v systému, navíc není spokojený s tím, jak jsou v tuto chvíli nastavené podmínky mezi firmou a magistrátem.

„Haguess má nějakou finanční představu, stejně tak i my máme nějakou představu. To je předmětem současných diskusí,“ uvedl mluvčí projektu Opencard Martin Opatrný.

Kdo spravuje kartové centrum?

Propojenost města se softwarovou společností mělo přitom postupně slábnout. Třeba díky tomu, že magistrátní úředníci v únoru letošního roku oficiálně převzali správu kartového centra. To zajišťuje vydávání, distribuci či technickou správu karet Opencard.

Podle bývalé zastupitelky za SNK-ED Jany Ryšlinkové, která se projektem čipových karet dlouhodobě zabývá, jde ovšem spíše o formalitu. „Správa kartového centra je fakticky neustále v rukou Haguessu,“ tvrdí Ryšlinková.

Technické zázemí centra, v němž sice pracují zaměstnanci magistrátu, sídlí na stejné adrese v pražských Holešovicích jako tým Haguessu.

Co všechno má Haguess v projektu Opencard na starosti? Přihlásí se firma i do tendru na výrobu a potisk karet? Přečtete si v úterním vydání Hospodářských novin

Čtěte více v Hospodářských novinách