Dopravní podnik spustil nový projekt Jízdné zdarma. Bezplatné cestování pražskou MHD budou moci využít děti ve věku od 10 do 15 let a senioři od 65 do 70 let, pokud si nahrají aplikaci na svou kartu. Její cena je 120 korun.

Pražský magistrát tak podle slov náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) plní předvolební slib týkající se rozšíření jízdného zdarma pro mládež a seniory. Peníze, o které dopravní podnik kvůli projektu přijde,

Finance, o které dopravní podnik s nástupem aplikace "Jízdné zdarma" přijde, chce magistrát kompenzovat z veřejných prostředků.

Rozšíření bezplatné dopravy se týká všech občanů mezi 10 a 15 lety a 65 a 70 lety. Kvůli prokazování nároku na slevu si ovšem musejí pořídit opencard a nabít aplikaci "Jízdné zdarma".

"Nečekáme před výdajovými okny velké fronty. Věková skupina, které je aplikace určená, v Praze zahrnuje přibližně 40 000 lidí a spousta lidí opencard už má. Aplikace bude nahrávána přímo na kontaktních místech dopravního podniku." řekl IHNED.cz mluvčí Martin Opatrný.

"Program nahrává za manipulační poplatek 120 korun většina předprodejních míst DPP, kde se prodává elektronické jízdné. Bez opencard s aplikací, jízdné zdarma' mají tito lidé nárok na jízdné za poloviční cenu, musejí ale prokázat svůj věk," doplnil Opatrný.

Pro juniory do 10 let a seniory nad 70 let se podmínky bezplatné přepravy nemění. Děti se při přepravní kontrole mohou prokazovat jakoukoliv průkazkou ověřenou vydavatelem, na které bude jméno, datum narození a fotografie nebo opencard s nahranou tarifní kategorií.

Senioři nad 70 let se mohou prokazovat buď občanským průkazem nebo opencard. Ve druhém případě mají kromě pražské MHD zdarma v Praze také cestování vlaky PID.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist