Nejchladnější noci přijdou podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu do konce října. Při mlze nebo nízké oblačnosti se budou pohybovat mezi 7 až 2 stupni Celsia, v místech s vyjasněním bude kolem 0.

V nejbližších dnech ale rtuť teploměru poklesne za jasného počasí i k minus 4 stupňům.

Ministerstvo dopravy varuje řidiče, aby nezapomněli přezout letní pneumatiky. Nový zákon totiž nařizuje od 1. listopadu do 31. března zimní obutí v případě, kdy se na silnici nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, nebo když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na silnici může během jízdy tato souvislá vrstva vyskytovat.

"Řidiči by neměli v zimním období použít letní pneumatiky, pokud venkovní teplota klesne pod čtyři stupně celsia, sněží, mrholí či prší při nízkých teplotách," sdělil mluvčí ministerstva Martin Novák závěr doporučení, který vydalo ministerstvo dopravy ve spolupráci s policejním prezidiem.

Do konce října inverze

Převládat bude do konce měsíce podzimní inverzní charakter počasí. Zpočátku bude většinou jasno až polojasno s ranními mlhami. Postupně pak bude přibývat mlh a nízké oblačnosti, která se v posledních dnech měsíce udrží místy po celý den.

V místech s nízkou oblačností bude ojediněle mrholit, později se občas objeví i slabý déšť. Na horách bude do konce října skoro jasno a přes den relativně teplo.

Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 6 až 11 stupni, za slunečného počasí vyšplhají až ke 14 stupňům Celsia. Kde bude celý den mlha nebo oblačno, nevystoupají teploty nad 6 stupňů.

V listopadu se objeví na horách sníh

Začátkem listopadu bude opět v nížinách převážně zataženo a mlhavo místy s mrholením, na horách skoro jasno. Později bude oblačnosti přibývat, objeví se déšť, na horách srážky smíšené nebo sněhové.

Nejnižší noční teploty dosáhnou na 8 až 2 stupně Celsia, v místech s přechodným vyjasněním klesnou k 0. Nejvyšší denní teploty očekávají meteorologové mezi 6 až 12 stupni. V místech s celodenní mlhou nebo nízkou oblačností se budou ale držet okolo 4 stupňů.

Druhá polovina bude teplejší

V druhé polovině listopadu bude převládat proměnlivý charakter počasí, většinou s velkou oblačností a občasným deštěm, na horách budou srážky přechodně smíšené nebo sněhové.

Nejnižší noční teploty očekávají meteorologové mezi 6 stupni a 0 při přechodně zmenšené oblačnosti kolem minus 2 stupňů. Denní maxima se budou pohybovat mezi 5 až 11 stupni.

Celkově bude období teplotně průměrné a chudší než obvykle na srážky.