Vláda udělila přednostovi III. interní kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petrovi Widimskému Národní cenu za mimořádné vědecké výsledky. Ocenila jeho intervenční léčbu akutního infarktu myokardu.

Widimský ovlivnil léčbu infarktu myokardu nejen v ČR, ale i jinde ve světě. I díky němu patří Česko v léčbě akutního infarktu k naprosté evropské špičce.

"Česká kardiologie je na tom velmi dobře - a to zejména pokud jde o léčbu akutních infarktů," uvedl profesor Petr Widimský v on-line rozhovoru se čtenáři serveru IHNED.cz.

Všechny otázky a odpovědi najdete ZDE

Lékař vedl celoevropský výzkumný projekt, který zkoumal úroveň léčby infarktu ve třiceti státech Evropy. Výsledky podle něj ukázaly obrovské rozdíly mezi evropskými státy.

"Nejlepší úroveň léčby infarktu je v Česku, Nizozemí a Švédsku, výborné je to i ve Švýcarsko, Německu, Belgii, Slovinsku, Norsku, Dánsku či Polsku. Naopak nejhorší je to v jižní Evropě: Řecko, celý Balkán, Španělsko, Portugalsko, jižní polovina Itálie," tvrdí Widimský.

Evropská vědecká komunita ocenila jeho vědecké výsledky zvolením do funkce viceprezidenta Evropské kardiologické společnosti. Widimský je rovněž předsedou České kardiologické společnosti.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se