Ministerstvo financí (MF) na jednáních expertního týmu tripartity o takzvaných předdůchodech navrhlo zvýšení odčitatelných položek na penzijní připojištění a životní pojištění ze 24 na 30 tisíc korun. Umožnilo by to tak zavedení předčasných důchodů pro větší množství lidí, než se původně plánovalo.

Odbory i zaměstnavatelé jsou ale proti. Podle nich by předdůchody měly být pro lidi s namáhavými profesemi, v rámci jejich řešení by se pak mělo daňové zvýhodnění zvýšit na 36 000 korun.

Na zavedení předdůchodů se tripartita shodla už před časem. Podle původní dohody by se týkalo lidí s namáhavými profesemi, kteří by mohli odcházet do důchodu až o pět let dříve, než je dáno zákonem.

Zaměstnavatelé by za ně na předdůchody spořili u penzijního fondu částku ve výši dvou až tří procent mzdy, a to nad její rámec. Z naspořené částky by se předdůchody vyplácely.

Možnost spoření v rámci penzijního připojištění by měla začít platit od roku 2013.

"Ministerstvo financí chtělo mít tu úpravu obecnou, že by zvýhodnili možnosti eventuálního čerpání předdůchodů pro všechny obyvatele," řekl vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek.

Odbory a zaměstnavatelé s tím ale nesouhlasili a navrhovali zvýšení daňového zvýhodnění pro lidi spořící si na předdůchody až na 36 tisíc korun. Ministerský návrh by podle Samka nezaručil dostatečnou výši předdůchodů.

Zaměstnavatelé chtějí přesnou specifikaci

Ministerstvo v průběhu jednání také navrhovalo, že by se jednotlivým firmám umožnilo stanovit skupiny lidí, na které se budou předdůchody vztahovat, v kolektivní smlouvě nebo ve vnitřním předpise. Proti tomu se postavili zástupci zaměstnavatelů.

"My chceme, aby se ta skupina blíže specifikovala," řekla ředitelka zaměstnavatelské sekce Svazu průmyslu a dopravy Jitka Hejduková. Podle ní by se předdůchody měly umožnit lidem s namáhavými profesemi, pro které to má smysl. Lidé pracující například v horkých nebo prašných provozech podle ní nevydrží pracovat takovou dobu.

O obou návrzích by měla tripartita jednat příští týden. Vedle výše daňové úlevy a vymezení osob, kterých by se předdůchody týkaly, je třeba dořešit například i otázku pojištění nebo krácení důchodů ze státního průběžného pilíře.

Podle odborů a zaměstnavatelů by za lidi v předdůchodech měl pojištění platit stát.

Související