Více než 7000 českých vojáků se již zapojilo do války Afghánistánu, která trvá deset let. Účast českých jednotek v konfliktu stála zemi zatím zhruba 8,3 miliardy korun. ČTK to řekl Jiří Štábl z tiskového odboru ministerstva obrany. Češi do mise nasadili různé druhy jednotek: speciální síly, vojenské lékaře, piloty, chemiky a pyrotechniky. Válka v Afghánistánu si dosud vyžádala životy čtyř českých vojáků.

Prvním zapojením Čechů do operace International Security Assistance Force (ISAF) bylo vyslání šesté polní nemocnice, která v hlavním městě Kábulu působila v roce 2002. Na její práci navázala 11. nemocnice. Čeští vojenští lékaři mezi roky 2002 a 2003 ošetřili v Afghánistánu na 2000 koaličních vojáků a 12 000 tamních obyvatel.

Česká republika následně vyslala do Afghánistánu meteorology, pyrotechniky a odborníky na řízení letového provozu. Nasazeni byli na mezinárodním letišti v hlavním městě Kábulu. Česko se v letech 2006 až 2007 stalo vedoucí zemí základny, čímž převzalo odpovědnost za řízení a zabezpečení veškeré činnosti letiště.

V Kábulu působí Češi dodnes. Mají zde logistické centrum, protichemickou jednotku a tým pro výcvik afghánských pilotů vrtulníků Mi-17 a Mi-24, které ČR darovala Afghánské národní armádě. Poblíž letiště působí také polní chirurgický tým, který v tamní nemocnici spolupracuje se svými zahraničními kolegy.


Zobrazit místo Čeští vojáci v Afghánistánu na větší mapě

Od roku 2005 do roku 2007 byli čeští vojáci nasazeni také v provincii Fayzabád, kde zajišťovali ochranu německého provinčního rekonstrukčního týmu. Česká republika pomohla v roce 2008 spojencům i v Uruzgánu, kde její armáda zabezpečovala ochranu nizozemské základny.

Kromě spojenecké operace ISAF působila v Afghánistánu ještě protiteroristická operace Enduring Freedom, vedená Spojenými státy americkými jako odpověď na útoky z 11. září 2001. ČR do operace vyslala svou 601. skupinu speciálních sil. Poprvé prostějovští "speciálové" vyjeli do Afghánistánu v roce 2004, poté se ještě několikrát vrátili. Nyní jsou nasazeni v provincii Nangarhár, již pod velením spojeneckých sil ISAF.

Jedním z hlavních působišť české armády je provincie Lógar, kde je nasazen rekonstrukční tým. Civilní experti v něm realizují projekty obnovy infrastruktury válkou zničené země. Jejich bezpečnost zajišťuje několik stovek vojáků.

 

Od roku 2009 je v provincii Paktika nasazena jednotka modernizovaných vrtulníků Mi-171Š. Dopravní stroje ruské výroby jsou poprvé v historii české armády vybaveny palubními kulomety. Přepravují svoje krajany i vojáky ostatních zemí aliance, ale i zásoby. Jejich nasazení skončí letos v prosinci, kdy se stroje vrátí do Česka na servis a údržbu.

 

Za deset let zahynuli v Afghánistánu 4 čeští vojáci

Spojenecká vojska se budou v blízkých letech z Afghánistánu postupně stahovat. S předáváním země do rukou jejích obyvatel souvisí výcvik jejích samostatných ozbrojených složek. Proto se Češi v neklidné provincii Vardak zaměřují na výcvik afghánských bezpečnostních sil.

Válka v Afghánistánu si za deset let svého trvání vyžádala životy čtyř českých vojáků. První zahynul v roce 2007, když ho zavalila lavina kamení a bahna. O rok později byl zabit příslušník speciální jednotky vojenské policie při útoku sebevraha na jihu Afghánistánu.

Třetí voják přišel o život v provincii Lógar poté, co terénním vozem najel na nastraženou nálož. Poslední oběť zaznamenala armáda letos na konci května. Ve Vardaku zahynul voják, jehož vůz najel na improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynul také afghánský tlumočník a další dva vojáci byli zraněni.

Do mise ISAF v Afghánistánu je v současné době zapojeno 130 000 vojáků ze 48 států. Českých vojáků je nyní v zemi přibližně 720, příští rok by jich mělo být o sto méně.