Reforma českého zdravotnictví z dílny ministra Leoše Hegera může od 1. ledna 2012 směle začít.

Zelenou jí dal prezident Václav Klaus, který ve čtvrtek podepsal první reformní fázi. Novela čítá celkem šest zákonů, kterou počátkem měsíce poslanci schválili i přes veto Senátu.

Zákony nově zavádí připlácenou nadstandardní zdravotní péči nebo zvyšují poplatek za pobyt v nemocnici z 60 na 100 korun za den.

Další změnou, která začne od Nového roku platit, je odlišná spoluúčast pacientů na platbách za léky.

Lidé budou nově ze svého hradit léky do 50 korun a podpůrné léky, například na vysoký tlak. Naopak pacienti nebudou platit 30 korun za položku na receptu, ale stejná částka se bude platit za celý recept.

Novela také umožňuje fúzi pojišťoven.

Opozice vyhrožuje Ústavním soudem

Opozice poté, co sněmovna normu 6. září přijala, avizovala, že novelu napadne u Ústavního soudu, a to kvůli nadstandardu i poplatkům. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) ale předloha není v rozporu s Listinou základních práv a svobod, neboť rozdělením péče se její standard nesnižuje.

Klausem podepsaná novela, kterou kromě levicové části politického spektra kritizovala i Česká lékařská komora a odbory, fakticky ruší zákaz připlácení za lepší péči. Zaveden bude standard, na který budou mít pacienti nárok ze zdravotního pojištění. Za nadstandard by si pak připláceli.

Kritici: Kdo a jak určí nadstandard?

Podle kritiků ale novela nestanoví, kdo a na základě jakých kritérií bude standardy určovat. Odborníci mají nejprve určit výkony, ke kterým je ekonomicky náročnější varianta. Tento seznam se stane prvním podkladem pro definování úhradových standardů.

Další změna předpokládá zavedení aukcí na léky. Zmocnění k jejich provádění má lékový úřad, který bude vytvářet seznamy léků pro předepisování. Pro lékaře i pacienty by nebyly léky mimo seznam výhodné, úhrada z pojištění by byla nižší a stoupl by doplatek pacienta.

Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny musí vrátit třetinu zůstatků na svých účtech zpět do systému pojištění. To podle ministerstva zdravotnictví pokryje zvýšené náklady v důsledku růstu daně z přidané hodnoty. Celkem má jít asi o 5,4 miliardy korun.