Fakultní nemocnice Bulovka a Thomayerova v Praze ztratí od příštího roku z názvu slovo fakultní. Rozsah péče bude zachován.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tak rozhodl po poradě s ministrem školství Josefem Dobešem (VV) v rámci restrukturalizace sítě akutních lůžek v hlavním městě. V pondělí to uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Nemocnice nechtěly rozhodnutí komentovat. Pouze uvedly, že nejprve musejí zjistit, co to pro ně bude znamenat.

"Ministerstvo rozhodlo k 1. lednu 2012 odejmout těmto dvěma nemocnicím přívlastek fakultní s tím, že zůstane zachována činnost v dosavadním rozsahu včetně klinik a odborných center," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Cílem tohoto kroku je podle mluvčího posílení role kmenových nemocnic, které jsou vázány na sídla lékařských fakult a které mají celkově nejvyšší výukový a výzkumný potenciál.

V hlavním městě jsou tři lékařské fakulty, ale pět fakultních nemocnic. Připravovaný zákon o univerzitních nemocnicích povoluje přídomek univerzitní jen těm nemocnicím, které jsou navázány na lékařskou fakultu.

Bulovka a Thomayerova nemocnice budou ve specializovaných oborech dál sloužit jako výuková pracoviště medikům, uvedlo ministerstvo.

 

"Dílčí aktivity z akademické oblasti zůstanou ve stávajícím areálu Bulovky a Thomayerovy nemocnice zachovány a v budoucnu se přizpůsobí potřebám lékařských fakult," potvrdil Heger.

Rozsah zdravotní péče bude podle něj vycházet jako dosud z potřeb pražského a v širším kontextu i středočeského regionu.

 

"V platnosti zůstanou smlouvy s pražskými lékařskými fakultami Univerzity Karlovy, statuty klinik a stávající vedení klinik," uvedl.

Samotnou změnu názvu provede ministerstvo zdravotnictví změnou zřizovací listiny nemocnic.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist