Ministr zdravotnictví Leoš Heger v pátek odvolal ředitelku Fakultní nemocnice Na Bulovce Kateřinu Toběrnou. Jde o vůbec prvního odvolaného ředitele velké státní nemocnice za dobu působení ministra Hegera. Podle informací Radiožurnálu jsou důvodem odvolání výsledky ministerské kontroly v nemocnici.

 „Oceňuji, že paní ředitelka dokázala svým krizovým řízením stabilizovat nelehkou ekonomickou situaci nemocnice,  a to i přes velké protesty, které se objevily mezi zaměstnanci," vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Odvolaná ředitelka nechce krok ministerstva komentovat. "Mohu potvrdit, že paní ředitelka byla odvolána. Pokud je mi známo, kontrola stále probíhá," říká mluvčí nemocnice Hofmann. Toběrná podle jeho slov z nemocnice odchází, její pravomoce převezme první náměstek Tomáš Podlešák.

Na nového ředitele fakultní nemocnice bude vypsáno standardní výběrové řízení. 

Ministr Heger naštval lékaře z Bulovky. Začali sbírat podpisy pod výpovědi přesčasů - čtěte ZDE

Toběrná nastoupila do čela "Bulovky" 1. května 2009. Chtěla ji podle tehdejšího vyjádření ekonomicky stabilizovat a chtěla provést změny v organizaci péče. Předtím působila jako primářka v nemocnici v Třebotově.

„Některé kroky paní ředitelky realizované v rámci krizového řízení se jeví z pohledu ministerstva zdravotnictví jako nestandardní a v současné době probíhá jejich prověřování kontrolními orgány ministerstva. I to dále zkomplikovalo vztahy v nemocnici. Problémy tak překročily únosnou míru a bohužel převážily nad pozitivní rolí, kterou paní ředitelka sehrála," dodal Heger.

Nemocnice má přejít pod Prahu

Fakultní nemocnice Na Bulovce, kterou ročně projde přes půl milionu pacientů, spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Podle dřívějších informací by se ale mohla už příští rok stát pražskou metropolitní nemocnicí a mohlo by ji převzít město. Pražský magistrát měl mít do konce března právní posudky, v květnu údajně oznámí své stanovisko ministerstvu zdravotnictví.

Převod nemocnice na město by mohl být podle médií bezúplatný. Uskutečnit by se mohl k 1. lednu. Informaci potvrdil pak také první náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Pavelka. "V případě, že se s Prahou dohodneme, možné to je. Technicky půl roku na převod nemocnice stačí," uvedl náměstek. Podrobnosti případné změny zatím nejsou známy.

Podle dřívější studie by Praha musela do staveb a infrastruktury vložit nejméně dvě miliardy korun, provozní dotace by ročně město stály 50 až 100 milionů korun. Většina zařízení ale patří státu nebo soukromníkům. O převodu Bulovky se uvažovalo prý už v roce 2007, nakonec se neuskutečnil. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist