Pražská nemocnice Na Bulovce musí zaplatit za smrt sedmnáctileté dívky jejím příbuzným celkem 1,9 milionu korun. Ve čtvrtek o tom definitivně rozhodl Vrchní soud v Praze.

Jde o poměrně průlomový verdikt, podle Lidových novin, které informaci přinesly, totiž soud přiznal odškodné také prarodičům dívky, 400 tisíc korun.

Dívka se v nemocnici léčila dlouhodobě a zdejší sestra Jana Moravcová jí v roce 2006 omylem přimíchala do infuze smrtelnou dávku chloridu draselného. Sestra byla nepravomocně odsouzena ke třem letům vězení.

Z hlediska práva je na případu pozoruhodný fakt, že odvolací senát pod vedením Dagmar Javůrkové pravomocně přiznal odškodné za zásah do rodinného života i prarodičům dívky - oba dostanou každý 200 tisíc korun, a to i přesto, že nežili s vnučkou v jednom bytě.

"Není důvod nevěřit jejich tvrzení, že měli s vnučkou výborný vztah a prakticky dennodenně se vídali," řekla LN soudkyně Dagmar Javůrková.

Matka má podle VS dostat odškodnění ve výši 800 tisíc korun a otec 700 tisíc. Oba navíc již dříve ze zákona dostali 240 tisíc korun.

VS ale velmi výrazně snížil původní rozsudek pražského městského soudu, který matce přiznal 1,15 milionu, otci 950 tisíc a oběma prarodičům 650 tisíc korun.

Soudkyně Javůrková to zdůvodnila tím, že nemocnice se po tragédii chovala vstřícně, a roli sehrál i fakt, že šlo o hrubou nedbalost jednotlivce - sestry, kterou za to obvodní soud pro Prahu 8 poslal do vězení.

Částka 650 tisíc korun pro prarodiče pak přišla odvolacímu senátu "značně nepřiměřená", protože jde "pouze" o prarodiče.

 

 

Zřejmě zcela poprvé přiznal prarodičům odškodné za smrt vnuka brněnský soudce Michal Ryška, který loni v červnu rozhodl, že viník nehody na Prostějovsku má zaplatit oběma 100 tisíc korun.

Vrchní soud v Olomouci ale průlomový verdikt zrušil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist