Fakultní nemocnice Bulovka má unikátní operační sál pro operace lidí HIV pozitivních, pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi jako třeba SARS a pro porody žen HIV pozitivních nebo s tuberkulózou. Špičkové vybavení zvyšuje bezpečnost zdravotníků i pacientů. Sál na klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí je zatím ve zkušebním provozu. Kolaudace je plánována na 24. března, pak už se v sále začne operovat.

"Rekonstrukce začala loni v červenci a v únoru jsme ji dokončili. Díky grantu se urychlila a mohla být i mnohem rozsáhlejší," řekl novinářům při představení sálu technický náměstek Bulovky Milan Dvořák.

Klinika prošla rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 60 milionů korun, větší část je státní dotace, 15 miliony přispěly takzvané norské fondy. Norský velvyslanec v ČR Jens Eikaas řekl, že věří v pokračování spolupráce ČR a Norska. "Zdravotnictví je prioritou pro dalších pět let," dodal.

"Máme zrekonstruované dva sály, vedle operačního také zákrokový, oba jsou vybaveny výkonnou vzduchotechnikou a klimatizací. Je to komfort pro pacienty i personál. Jsme rádi, že se to podařilo," řekla novinářům primářka infekční kliniky Hana Roháčová. Loni operovali na klinice sto pacientů se závažnou infekcí a rodilo zde deset HIV pozitivních žen.

"Původní sály byly koncipovány na nemoci, jako byl třeba břišní tyfus, což jsou nemoci, které se přenášejí kontaktem. V současné době se bojíme hlavně nákaz, které se přenášejí vzduchem, od toho se odvíjí požadavek na vzduchotechniku," vysvětlil přednosta kliniky Jiří Beneš.

0308CR ZDRAVI INFEKCE BULOVKA 781

Rekonstrukce zlepšila podmínky na celé klinice. Vzduchotechnika je nově vybavena filtry, které zachytí jakýkoli zdroj infekce a ven propustí jen čistý vzduch. Všechny místnosti operačních traktů jsou přetlakově odděleny, zabrání se tak šíření infekce do okolí. Odpadní vody jsou odváděny infekční kanalizací do speciální čistírny.

Na rekonstrukci operačních sálů navážou práce v západní části budovy. Variant je více, mimo jiné přístavba pavilonu pro nejvyšší stupeň biologického rizika či rekonstrukce západní části s umístěním jednotky pro 3. stupeň biologického rizika, což je nejvyšší stupeň. Centrum je připraveno přijímat pacienty s infekcemi jako antrax, SARS a další.

Infekční klinika na Bulovce je největší v ČR, má 156 lůžek a 14 lůžek na jednotce intenzivní péče. Loni bylo na kliniku přijato 4610 pacientů, z toho na lůžka intenzivní péče 649. Ambulantně bylo ošetřeno 37.404 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist