Poslanci rozhodli o novele zavádějící postihy za špatnou práci soudních znalců a tlumočníků. Kromě peněžních sankcí jim může hrozit i zákaz činnosti.

Pokuta bude moci dosáhnout u jednotlivců až 100 tisíc korun, u znaleckých ústavů až 200 tisíc korun. Rozhodovat o sankci bude ministerstvo spravedlnosti, znalec se proti postihu bude moci bránit u soudu.

Znalci by mohli být nově potrestáni jak za chybný posudek, tak za nedodržení lhůty k jeho vypracování nebo za bezdůvodné odmítnutí. Ministerstvo již dříve uvedlo, že eviduje desítky stížností na znaleckou činnost. Nekvalitní posudky prý mohou nejen protahovat soudní řízení, ale i způsobit újmu účastníkům.

"Nás přijetí novely netrápí, protože s tlumočníky problémy nejsou. Vzhledem k tomu, že stále platí zákon, který tlumočnickou a znaleckou práci řeší dohromady, tak jsme se takzvaně svezli. Postihy ale míří spíš na znalce a znalecké ústavy," uvedla předsedkyně představenstva Komory soudních tlumočníků ČR Eva Gorgolová.

O přestupku znalce a jeho potrestání by v prvním stupni mělo rozhodovat ministerstvo spravedlnosti, v odvolacím řízení pak rozkladová komise a ministr. K přezkoumání pravomocného rozhodnutí bude mít možnost se znalec obrátit na správní soud. Kvůli kárnému řízení či trestnímu stíhání bude moci ministr znalcům a tlumočníkům pozastavit činnost.

Nově je nutná bezúhonnost

Mezi podmínky pro zapsání znalců a tlumočníků do seznamu úřad nově zařadil bezúhonnost nebo to, že nebyli v minulých třech letech vyškrtnuti. Naopak zrušen má být požadavek, aby měl znalec či tlumočník české státní občanství, do budoucna by měl stačit trvalý pobyt v ČR.

Předloha na návrh ústavně-právního výboru upraví znaleckou činnost ústavů a vymezí podmínky pro jejich zápis do seznamu. Na rozdíl od původního znění vládní novely také změkčí mlčenlivost znalců a tlumočníků; skutečnosti, které se dozvěděli, budou moci přiměřeně využít pro vědecké a vzdělávací účely.

Neuspěl naopak pozměňovací návrh Jana Husáka (TOP 09) a několika jeho kolegů, který by změnil odměny znalců. Za nízké je pokládá i ústavně-právní výbor. Odměňování chce ale ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) řešit až zcela novou úpravou, jejíž věcný záměr je hotový a brzy ji projedná vláda. Ministerstvo podle něho navíc nepočítá příští rok se zvýšením výdajů na znaleckou a tlumočnickou činnost.