Až 1. září pojede prezident Václav Klaus do Ostravy pendolinem podpořit studenty nové pobočky prestižního gymnázia PORG, společnost mu nebudou dělat jen jiní cestující.

Prezidenta, stejně jako ostatní pasažery 1. třídy, ve vlaku usadí stevardky, které budou od září na trase Praha-Ostrava dbát o pohodlí cestujících a čistotu ve voze.

Hlava státu si zítra přivstane. Aby byl v Ostravě po osmé hodině, jak plánuje, musí stihnout pendolino, které z Prahy vyjíždí v 5.13.

"Prezident Klaus si koupil normální jízdenku a pojede jako běžný cestující. Nic mimořádného pro něj nepřipravujeme," tvrdí mluvčí ČD Radek Joklík.

Ve všech dálkových spojích kategorie EC, IC a Ex mezi těmito dvěma městy se budou starat hostesky. Když obslouží cestující v první třídě, mohly by se věnovat i těm ve druhé. V pendolinu dostanou lidé zdarma denní tisk a nápoj.

Rozšířit by se měly i další možnosti. "Chceme ve vybraných spojích zkvalitnit také gastronomické služby. Kromě jídelních vozů budeme postupně rozšiřovat prodej občerstvení z minibarů," doplňuje náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Antonín Blažek.

 

Tento koncept České dráhy poprvé představily koncem ledna a vyzkoušely ho na osmi spojích mezi Prahou a Moravou. Podle Antonína Blažka je pendolino nejlepší volbou, protože vzdálenost překonáte za "bezkonkurenčně nejkratší jízdní dobu" a dálkové vlaky navazují na regionální spoje.

ČD garantují i levné taxíky

První školní den také poprvé od pražského a ostravského hlavního nádraží vyjedou žluté taxíky nové služby ČD Taxi. Zákazníkům Českých drah podle Antonína Blažka "taxislužba garantuje cenu i kvalitu služby". Kolik jízda bude stát, si může cestující zjistit předem, sazby jsou totiž fixně určené.

České dráhy si vybraly partnerskou společnost Citytaxi, která podle nich splnila základní požadavek poskytování kvalitních služeb. "Cena je výhodnější než pro běžné zákazníky Citytaxi. Taxík lze objednat telefonicky, prostřednictvím sms, emailem nebo přímo na místě. Pak jen stačí prokázat se jízdenkou," vysvětlil tiskový mluvčí Radek Joklík.