Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil v projevu českým velvyslancům spor kolem působení předsedy konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátory na ministerstvu školství za zásadní téma.

"Proti fašizujícím tendencím je třeba včas bojovat a v české politice by měly zvítězit zásady lidských práv, nikoliv představy, které připomínají období druhé republiky," uvedl v pondělí  ministr a předseda TOP 09.

Ministři jeho strany se už druhý týden odmítají zúčastnit schůzí vlády, dokud ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru neodvolá z vysoké funkce ve svém úřadu, nebo z něho sám neodejde.

Bátora totiž nazval Schwarzenberga na facebooku například"chudáčkem starým".

Schwarzenberg před velvyslanci poznamenal, že se pustil do tvrdého politického střetu, který si sám vyřídí. Jde podle něj ale o důležitou věc.

"Otázka ochrany lidských práv a včasného boje proti fašizujícím tendencím je pro mě klíčovou otázkou mého celého politického života. To není nějaká povrchní letní bouře během okurkové sezony," prohlásil Schwarzenberg.

 

 

Podle ministra jde o to, zda bude česká politika i nadále postavena na zásadách lidských práv, nebo na představách, které připomínají představy z doby takzvané druhé republiky, tedy období před druhou světovou válkou. "A to nebyly nejslavnější okamžiky našeho národa," poznamenal Schwarzenberg. Ministr byl v pondělí po dovolené poprvé v úřadu, v době, kdy spor ve vládě vypukl, v Praze nebyl.

TOP 09 vadí také Bátorovy vazby na českou krajně pravicovou scénu. Prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí v minulých týdnech několikrát Bátoru hájili a označovali jej za oběť štvanice.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist