Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) označil v projevu českým velvyslancům spor kolem působení předsedy konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ladislava Bátory na ministerstvu školství za zásadní téma.

"Proti fašizujícím tendencím je třeba včas bojovat a v české politice by měly zvítězit zásady lidských práv, nikoliv představy, které připomínají období druhé republiky," uvedl v pondělí  ministr a předseda TOP 09.

Ministři jeho strany se už druhý týden odmítají zúčastnit schůzí vlády, dokud ministr školství Josef Dobeš (VV) Bátoru neodvolá z vysoké funkce ve svém úřadu, nebo z něho sám neodejde.

Bátora totiž nazval Schwarzenberga na facebooku například"chudáčkem starým".

Schwarzenberg před velvyslanci poznamenal, že se pustil do tvrdého politického střetu, který si sám vyřídí. Jde podle něj ale o důležitou věc.

"Otázka ochrany lidských práv a včasného boje proti fašizujícím tendencím je pro mě klíčovou otázkou mého celého politického života. To není nějaká povrchní letní bouře během okurkové sezony," prohlásil Schwarzenberg.

 

 

Podle ministra jde o to, zda bude česká politika i nadále postavena na zásadách lidských práv, nebo na představách, které připomínají představy z doby takzvané druhé republiky, tedy období před druhou světovou válkou. "A to nebyly nejslavnější okamžiky našeho národa," poznamenal Schwarzenberg. Ministr byl v pondělí po dovolené poprvé v úřadu, v době, kdy spor ve vládě vypukl, v Praze nebyl.

TOP 09 vadí také Bátorovy vazby na českou krajně pravicovou scénu. Prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí v minulých týdnech několikrát Bátoru hájili a označovali jej za oběť štvanice.