Úředník ministerstva školství Ladislav Bátora a jeho hnutí D.O.S.T. se blíží fašismu druhé republiky a znevažují křesťanský konzervatismus. Katolický kněz a filozof Tomáš Halík těmito slovy ve středu komentoval kauzu kolem někdejšího kandidáta krajně pravicové Národní strany Bátory. Od spolku, který sám sebe označuje za zastánce tradičních hodnot, je prý třeba se distancovat.

Kvůli urážce, kterou Bátora počastoval předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga, už vznikl spor na vládní úrovni, ministři druhé nejsilnější vládní strany odmítli chodit na jednání vlády, dokud bude Bátora ve funkci. Ministr školství Josef Dobeš (VV) už se od slov svého úředníka distancoval, odvolávat jej ale nehodlá. Prý je to národovec a svědomitý katolík.

"Já považuji to hnutí D.O.S.T. a pana Bátoru za skutečně nebezpečné hnutí, které se nápadně blíží tomu českému druhorepublikovému fašismu," řekl Halík. "Tohleto není konzervatismus, to je prostě soubor extrémních, provokativních, hloupých výkřiků a považuji za skandální, že tito lidé mají podporu z Hradu, od prezidenta republiky, jeho nejbližších spolupracovníků," upozornil. Mohla by tak prý vzniknout politická fronta s šovinistickými, protievropskými, nacionalistickými názory.

Halík už několikrát vystoupil proti názorům prezidenta Václava Klause, postavil se třeba proti jeho otálení při podpisu Lisabonské smlouvy. Klaus ho přirovnal k nechvalně proslulému páteru Koniášovi, Halík má zase Klause za člověka, který se čím dál více blíží myšlenkovému světu fašizujících maloměšťáků.

"Ten pan Bátora a podobní, paní Bobošíková (předsedkyně strany Suverenita – Blok Jana Bobošíková) a tak dále vyjadřují velmi přesně to, co si myslí lidé, kteří nemyslí," dodal. Za každé krize, ať už ekonomické nebo politické, se totiž začnou ozývat lidé, kteří dávají jednoduché odpovědi na složité otázky, takto prý povstal fašismus, nacismus a ruský komunismus.

 

 

Personální šéf ministerstva školství Bátora je už dlouho kritizován kvůli tomu, že byl v minulosti napojen na českou ultrapravicovou scénu. Před několika týdny také kritizoval pražský pochod sexuálních menšin, a když se proti Bátorovi vyjádřil v rozhovoru ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Bátora jej pak na svém facebookovém profilu označil za "chudáčka starého".

Na protest proti tomu pak opustili ministři TOP 09 jednání vlády, ve středu poslali na schůzi své náměstky. Vnitrokoaliční spor se nepodařilo zažehnat ani přes opakované výzvy premiéra Petra Nečase (ODS). Ministr Dobeš se sice od Bátorových slov distancoval, odvolat ho ale odmítá.

Podle něj je prý Bátora svědomitý člověk, katolík, národovec a konzervativec. Za Bátoru se postavil například i Klaus a jeho vicekancléř Petr Hájek.