Prezident Václav Klaus nepovažuje za důstojné, že se ministři za TOP 09 neúčastní jednání vlády. Jde podle něj o hru stran, kterou musí vyřešit vláda. Klaus to řekl ve čtvrtek v Českých Budějovicích při zahájení agrosalonu Země živitelka.

"Ať si to řeší vláda, skutečně. Já to za důstojné nepovažuji, ale je to primárně jejich vzájemná hra a není to pro prezidenta žádná specifická úloha," prohlásil Klaus.

Ministři za TOP 09 se ve středu neúčastnili jednání vlády. Na zasedání odmítají chodit kvůli výhradám k personálnímu šéfovi ministerstva školství Ladislavu Bátorovi, který urazil předsedu TOP 09, vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Vadí ale také Bátorovy vazby na českou krajně pravicovou scénu.

Klaus a lidé z jeho okolí v minulých týdnech několikrát Bátoru hájili a označovali jej za oběť štvanice.

Nečas: Je to neomluvitelné. A neomluvené

Neúčast ministrů TOP 09 premiér Petr Nečas (ODS) označil za neomluvenou a neomluvitelnou. Absence ministra financí Miroslava Kalouska byla vzhledem k projednávání daňové reformy pak za hranicí elementární politické odpovědnosti, uvedl předseda vlády.

Jediným řádně omluveným z pětice ministrů TOP 09 je podle premiéra ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který čerpá zdravotní dovolenou.

Podle ministrů financí a práce a sociálních věcí Kalouska a Jaromíra Drábka se ministři TOP 09 omluvili. Oba poukazují na zvukový záznam z minulého jednání vlády.

Jednací řád uvádí, že nemůže-li se člen vlády výjimečně účastnit jednání schůze vlády, oznámí předsedovi vlády předem důvod své nepřítomnosti a jméno náměstka nebo jiné pověřené osoby, která se za něj jednání schůze vlády zúčastní.

Náměstek ovšem za ministra nemůže hlasovat.