V Praze se lidé mohou bez obav ze zdravotních rizik venku koupat v motolském rybníku nebo na koupališti Lhotka. Zákaz koupání naopak stále platí v Šeberáku, který hygienici uzavřeli již v polovině června kvůli vekému množství sinic.
Osvěžit se lidé mohou i na koupališti Džbán, i když tamní voda má od poloviny července zhoršenou kvalitu. Hygienici proto doporučují se po koupeli osprchovat. Varují také, že u některých citlivých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže.
Kvůli odbahnění je letos nepřístupná hostivařská nádrž.
Koupání ve Varvažově na Ústecku může způsobit zdravotní problémy, ve vodě jsou bakterie způsobující záněty. Limitní hodnoty zde překročil obsah bakterií enterokoků. Ty mohou způsobovat močové infekce, gynekologické záněty a komplikace po operacích v oblasti břicha.
Stejné bakterie ale v menším množství prokázala kontrola i v Chlumci na Teplicku, který je od Varvažova nedaleko. V jezeře Chmelař u Úštěka na Litoměřicku hygienici zjistili sníženou průhlednost vody a zvýšený obsah fytoplanktonu, což jsou živé organismy jako například řasy. Na zdraví návštěvníků to ale nemá žádný vliv.
Kvůli špatné vodě ukončilo provoz koupaliště v Chabařovicích na Ústecku. Mimo provoz je od začátku srpna také koupaliště v Horním Podluží na Děčínsku, jeho provozovatelům se kvůli malé návštěvnosti nevyplatilo nechat ho otevřené.
Ostatní přírodní koupaliště, která hygienici v Ústeckém kraji sledují, mají vodu čistou. Na Děčínsku jsou vhodná ke koupání koupaliště v Rumburku, Jetřichovicíh, Milkulášovicích a Velkém Šenově. Na Chomutovsku a Mostecku jsou čisté všechny sledované nádrže, Benedikt, Matylda, Prunéřov, Vysoká Pec i Nechranická přehrada.
Velmi čisté je také koupaliště v zatopeném dolu Barbora.
Špatné podmínky už tradičně dlouhodobě přetrvávají v rybníku Hnačov na Klatovsku. Podle posledních kontrolních odběrů z 8. srpna je tam kvůli masivnímu výskytu toxických sinic koupání nebezpečné. Citliví jedinci by se neměli rozhodně koupat ani v rybníku Valcha na Klatovsku, kde je rovněž nevhodná voda kvůli zvýšenému výskytu sinic. Zhoršenou jakost vody má také koupaliště Podhájí u Horšovského Týna na Domažlicku.
Velmi pěkné koupání poskytují podle správců městského majetku vodní plochy v plzeňské rybniční soustavě. V Boleveckém rybníku je stále průhlednost přes 3,5 metru, což prý dříve nikdy v tuto roční dobu nebývalo. V ostatních rybnících, například v Třemošenském nebo Šídlovském, je průhlednost vody kolem dvou metrů. Plavání mohou místy znepříjemňovat vodní rostliny, které prorůstají až na hladinu.
Stále výborné koupání nabízí také část přehrady Hracholusky. Teplota vody se pohybuje kolem 20 stupňů Celsia, v dolní části přehrady je průhlednost vody mezi dvěma a třemi metry. Naopak v přehradě České údolí u Plzně je nadměrný a masivní rozvoj fytoplanktonu, takže voda ke koupání vhodná určitě není.
Voda na přehradě Jesenice nebo Hamrníkách na Chebsku je stále velmi vhodná ke koupání.
Na Jesenické přehradě zkoumali hygienici vzorky z vody u kempu Václav a u rybářské bašty, a z vody koupaliště Lido v Hamrníkách. V obou případech byly bez závad.
Problémy s kvalitou vody ale přetrvávají v koupališti Rolava v Karlových Varech, kde je kvůli výskytu sinic voda nevhodná ke koupání, a na brouzdališti je nebezpečná. Koupaliště v Děpoltovicích má vodu dobrou, pouze mírně zakalenou.
Velmi dobré výsledky rozborů má voda koupališť na Sokolovsku. Voda zcela bez závad je na Michalu u Sokolova i v Tatrovicích. Jen mírně zhoršená, ale ke koupání vhodná byla voda na Velké Anně u Nového Sedla.
Bez obav mohou lidé zamířit ke 13 z 34 prověřovaných rybníků a koupališť na Vysočině. Mezi ně patří například rybník Řeka u Krucemburku, rybníky Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a Nadymač nedaleko Javořice a na Žďársku třeba Sykovec a Velké Dářko.
Naopak sedmi rybníkům by se kvůli rozvoji sinic ve vodě měli lidé raději vyhnout. Jsou to Břevnická nádrž a rybníky Ředkovec a Pelhřimák na Havlíčkobrodsku, Pávov na Jihlavsku, Stráž na Pelhřimovsku a také Markovka a Rathan na Třebíčsku.
Přehradní nádrži u Seče na Chrudimsku by se měli lidé toužící po koupeli v přírodě vyhnout. Koupání tu hygienici na konci července kvůli masovému výskytu sinic zakázali.
Žádné znečištění hygienici nezjistili v písnících Mělice a Březhrad na Pardubicku, přírodním koupališti Konopáč na Chrudimsku nebo v přehradě Pastviny na Orlickoústecku. Bez obav mohou lidé zamířit rovněž na plovárny ve Vysokém Mýtě a Jablonném nad Orlicí nebo k vodní nádrži Březina na Svitavsku.
Nižší průhlednost vody nebo mírný výskyt mikroorganismů hygienici zaznamenali v rybníku Hluboký na Pardubicku, v rekreačním areálu v Horním Bradle na Chrudimsku a v rybnících Dlouhý na Orlickoústecku a Rosnička na Svitavsku. Po koupeli v nich by se lidé měli osprchovat.
Voda v přírodním jezeru Poděbrady na Olomoucku je stále vysoké kvality a lidé se v něm mohou koupat. Jiná přírodní koupaliště v kraji hygienici nesledují.
Plumlovská přehrada na Prostějovsku je kvůli revitalizaci vypuštěná.
Voda ve všech sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je vhodná ke koupání. Vzorky na Všemině, ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel i v otrokovickém štěrkovišti Bahňák ukázaly, že voda je nezávadná. Koupat se lze i v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, ve vodní nádrži Horní Bečva, v přehradě Bystřička a ve štěrkovišti v Novém Hrozenkově na Vsetínsku.
Luhačovická přehrada je kvůli těžbě sedimentů vypuštěná.
Kvalita vody se podle hygieniků během posledního týdne zhoršila v nádrži Baška. Přibylo tam toxických sinic. Problémy nyní mohou mít děti, alergici či těhotné ženy.
Citlivější jedinci by rozhodně měli zkrátit pobyt ve vodě a po koupání se osprchovat pitnou vodou, doporučují hygienici. Další přírodní vodní plochy v moravskoslezském regionu jsou z pohledu kvality vody v pořádku. Vyhovující je voda v lomu Svobodné Heřmanice i Slezská Harta.
Mírně zhoršenou jakost vody v Jihomoravském kraji má jen Brněnská přehrada, Nové Mlýny a rybník Olšovec na Blanensku. Kvalita vody není známa z horního konce Vranovské přehrady. Kvůli nízkému stavu vody nebylo možné odebrat vzorek z pláže Bítov, na pláži Vranov má voda dobrou jakost.
V pořádku je i nádrž ve Výrovicích na Znojemsku, kde byla v červenci kvalita vody zhoršená.
V Libereckém kraji platí zákaz koupání v Hamerském rybníku v Hamru na Jezeře a v nádrži Horka u Stráže pod Ralskem na Českolipsku. Ta ale neslouží ke koupání, zaměřuje se na vodní lyžování. Zhoršenou kvalitu vody má Máchovo jezero a také rybník v kempu v Sedmihorkách. Koupání v nich podle informací z Krajské hygienické stanice v Liberci není zakázané, vnímaví lidé by však mohli mít zdravotní problémy, a měli by se proto po koupání osprchovat.
Mírně zhoršená je voda na koupalištích v Chrastavě na Liberecku, v Kruhu u Jilemnice a v Chuchelně u Semil. Zdravotních komplikací se tam ale rekreanti obávat nemusejí.
Kvalitní koupání si lidé užijí v přehradě Harcov v Liberci a Mšeno v Jablonci nad Nisou.
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Jihočeském kraji není ideální, hygienici ale nikde nevydali zákaz koupání.
Koupání nedoporučují u Vojníkova na Orlíku, mírně zhoršená jakost vody je na lipenské pláži v Horní Plané a na Orlíku u kempu Radava. Podle posledních rozborů neobstála ani voda v tradičně kvalitních letoviscích, jako jsou rybník Hejtman a Staňkovský. Lidé by se měli po koupání osprchovat čistou vodou.
Po koupání u autokempu v nádrži Rozkoš na Náchodsku doporučují hygienici osprchování čistou vodou. Rozbory vody prokázaly zvýšenou koncentraci sinic a chlorofylu při snížené průhlednosti vody.
Kvalita vody se zlepšila v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku, kde je voda vhodná ke koupání i přes sníženou průhlednost. Na koupalištích na Pecce na Jičínsku a Mladých Bucích na Trutnovsku je voda vhodná ke koupání.
Kvalita vody v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je stále dobrá. Na 11 místech v regionu je voda jen zakalená a má sníženou průhlednost, neznamená to však omezení pro koupání. Jediným místem, kde platí omezení pro lidi s ekzémy nebo alergiemi, je přírodní koupaliště Mcely na Nymbursku. Vyplývá to z informací na webových stránkách Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.
S mírně zhoršenou kvalitou vody kvůli řasám musejí lidé počítat například v Probošťských jezerech a v rybníku Jureček v okrese Praha-východ. Voda má vlivem zvýšeného výskytu fytoplanktonu sníženou průhlednost také v jezeře Poděbrady na Nymbursku, v Komárovském rybníku na Mladoboleslavsku nebo na Slapech na Benešovsku.
Vnímaví jedinci by se měli vyvarovat koupání v přírodním koupališti Mcely, které hlásí zhoršenou kvalitu vody. Hygienici nedoporučují rekreaci lidem lidé, kteří trpí ekzémy nebo kožními alergiemi.
Čistá voda bez řas je stále třeba na koupališti ve Zdicích na Berounsku a na koupalištích v Cítově a Želízích na Mělnicku.