Je potřeba začít odklízet spáleniště. To je jediný závěr, který vzešel z úterního setkání památkářů, představitelů Krkonošského národního parku a zástupců firmy Snowy Chalet, která vlastní vyhořelou Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš.

Co bude se slavnou a historicky cennou stavbou, která první srpnový den do základů shořela, tedy dál není jasné.

Památkáři trvají na tom, co už jednou oznámili: že na místě ruin Petrovky musí majitel postavit repliku původního objektu.

„To znamená, že musí vypadat jako stará Petrova bouda. Majitel sice nemusí použít původní materiály, ale podoba musí zůstat zachována. Stojíme si za tím a skutečně budeme požadovat repliku,“ řekla serveru IHNED.cz Vladimíra Paterová z Národního památkového ústavu.

Petrova bouda má i po požáru status kulturní památky, a proto památkáři mohou mluvit do způsobu její obnovy. Pokud projekt přestavby nebude odpovídat jejich představám, nemusí jej povolit.

„Chceme například, aby v nové stavbě zůstala zachována původní jídelna, která byla z památkového hlediska velmi cenná. Zachován by také měl být původní půdorys a propojení dvou hlavních objektů spojovací chodbou,“ říká Paterová.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se