Je potřeba začít odklízet spáleniště. To je jediný závěr, který vzešel z úterního setkání památkářů, představitelů Krkonošského národního parku a zástupců firmy Snowy Chalet, která vlastní vyhořelou Petrovu boudu na hřebenech Krkonoš.

Co bude se slavnou a historicky cennou stavbou, která první srpnový den do základů shořela, tedy dál není jasné.

Památkáři trvají na tom, co už jednou oznámili: že na místě ruin Petrovky musí majitel postavit repliku původního objektu.

„To znamená, že musí vypadat jako stará Petrova bouda. Majitel sice nemusí použít původní materiály, ale podoba musí zůstat zachována. Stojíme si za tím a skutečně budeme požadovat repliku,“ řekla serveru IHNED.cz Vladimíra Paterová z Národního památkového ústavu.

Petrova bouda má i po požáru status kulturní památky, a proto památkáři mohou mluvit do způsobu její obnovy. Pokud projekt přestavby nebude odpovídat jejich představám, nemusí jej povolit.

„Chceme například, aby v nové stavbě zůstala zachována původní jídelna, která byla z památkového hlediska velmi cenná. Zachován by také měl být původní půdorys a propojení dvou hlavních objektů spojovací chodbou,“ říká Paterová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.