Ministr školství Josef Dobeš (VV) chystá škrty ve svém resortu, musí totiž sehnat čtyři miliardy korun slíbené na zvýšení odměn učitelům pro příští rok. Rozpočet školství má však být pro rok 2012 stejný jako letos. Peníze na platy tak ministr musí ušetřit jinde. Chystá omezení investic, byrokracie a o miliardu korun přijdou vysoké školy. Informoval o tom čtvrteční deník Právo.

"Mám rozpočet stejný jako v roce 2011, což by zdánlivě mohlo být v pohodě, ale musím ušetřit čtyři miliardy korun, abych mohl přidat učitelům. Myslím, že se nám čtyři miliardy ušetřit podaří. Nějak to uděláme. Máme už krvavý plán," řekl listu Dobeš.

Půl miliardy korun plánuje Dobeš ušetřit na samotném ministerstvu a v přímo řízených organizacích, které už na jaře začal slučovat. "První, co se musí škrtat, jsou investice. Druhá věc je škrtat byrokracii a třetí věc je škrtat všude jinde," uvedl. Již dříve oznámil, že chce ušetřit také propouštěním úředníků.

"Počítal jsem, že přidám jednu miliardu vysokým školám. Mám pro ně projekty excelence (špičková centra) a v rozpočtu jsem si na to připravil plus jednu miliardu. Tak v tuto chvíli ta miliarda navíc tam nebude," uvedl Dobeš.

 

Podle Dobeše je nyní prioritou regionální školství. Vláda letos přidala učitelům navíc 2,1 miliardy korun z resortu obrany. Tyto peníze šly na zvýšení základních platů na 20 tisíc Kč měsíčně.

 

V programovém prohlášení vlády stojí, že "v roce 2012 kabinet posílí objem financí pro pedagogické pracovníky v rezortu o další čtyři miliardy korun a poté toto navýšená zachová a zmrazí až do roku 2015 v návaznosti na celkovou veřejnou správu, kdy platy zmrazí na tři roky".

Nové čtyři miliardy mají jít do nenárokových, nadtarifních složek, tedy do odměn. Dobeš tak chtěl pomoci hlavně zkušenějším učitelům, kteří kritizovali, že letošní zvýšení šlo naopak jen těm nejmladším a začínajícím, napsalo Právo.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist