Děti z 5. a 9. tříd základních škol v Česku by na konci roku měly umět stejné věci. Ministerstvo školství chce zavést takzvané standardy z češtiny, angličtiny a matematiky, které jejich znalosti prověří. To, co by žáci měli znát, zveřejnilo ministerstvo na svém webu po téměř rok trvající diskusi s odbornou pedagogickou veřejností.

Testování si první stovka škol vyzkouší už letos v listopadu, povinně jej chce ministr školství Josef Dobeš (VV) zavést nejdříve napřesrok.

Například žáci pátých tříd mají v testu z češtiny rozpoznat, který ze dvou textů o novém pracím prášku je informativní a který už reklamně manipuluje. V testu z matematiky pro 9. třídu pak mají žáci v množství geometrických útvarů rozpoznat rovnostranný trojúhelník nebo kosoúhelník.

Ministerstvo k plošnému testování přistoupilo kvůli klesající úrovni znalostí českých dětí. Podle výsledků mezinárodních průzkumů znalostí TIMSS a PISA se malí Češi zhoršují nejrychleji ze všech zemí, propadli se hlavně ve čtenářské gramotnosti a schopnostech aplikovat své poznatky v praxi.

Zvládli byste to, co vaše děti? Vyzkoušejte znalosti žáků 5. tříd podle ministerstva školství


Vypočítej: 328*7=

1668
2289
2296
2310

Ve školní jídelně připravovala kuchařka 4 mísy s jablky. V každé míse bylo 36 jablek. Kolik jablek měla kuchařka celkem? Vyjádři příkladem:

36 + 4 =
36 – 4 =
36 x 4 =
36 : 4 =

Na informační tabuli o příjezdech vlaků jsou tyto údaje: Číslo vlaku: Os 1; Směr: Kolín – Český Brod; Pravidelný příjezd: 12:35; Zpoždění v minutách: 70

19:35
13:45
13:35
13:05

"Jak král pravil, tak se také stalo." Které z uvedených slov má svým významem nejblíže ke slovu pravil?

zakřičel
popřel
řekl
vysvětlil

"Stany postavily nečekaně rychle děti z prvního oddílu." Která z následujících možností je podmět uvedené věty?

stany
postavily
oddílu
děti

Která z následujících vět neobsahuje příslovce?

Hlavní město naší republiky je Praha.
Můj kamarád Petr běhá nejrychleji z celého mužstva.
Cestovatel vyprávěl zážitky z cest velmi zajímavě a poutavě.
V pět hodin budu už určitě doma.

"Bratranec chová čtyři (pes)." Který tvar slova pes z nabídky můžeš doplnit do uvedené věty tak, aby byla napsaná správně?

psi
psy
psové
psa

Přečti si text a odpověz na otázku za textem: "John loves sports. He does some sport nearly every day. He goes swimming on Mondays after school. Then he goes running with some friends. He comes home for dinner. He also plays in two school teams – on Wednesdays he plays basketball and on Thursday evenings he plays in a football team. On Friday and Saturday mornings he goes running again. On Fridays he plays tennis with his father in the afternoon. He also cycles to school every day. Cycling is his favourite sport. On Sunday he has a free day." Doplňte: John doesn´t do any sport ___

on Tuesdays
on Thursdays
on Sundays
on Mondays


 

ZKONTROLOVAT

Pozn.: Správné odpovědi se po zkontrolování podbarví zeleně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist