Expředseda ČSSD Jiří Paroubek chce založit novou politickou stranu. A se svým týmem už na jejím vzniku pracuje.

Ve středu řekl, že přípravy skončí nejpozději letos na podzim, kdy by ji mohl představit veřejnosti.

Hlavním motivem Paroubka je zklamání. Bývalý premiér je rozčarován současnou politikou ČSSD, kterou vede Bohuslav Sobotka.

"Když budou (vedení ČSSD) takhle pokračovat, tak to je nejpozdější termín, podzim," uvedl.

O úmyslu bývalého šéfa sociální demokracie přidat se k národním socialistům nebo založit stranu vlastní, se spekulovalo již dříve, Paroubek to ale dosud nikdy nepotvrdil.

Šéf České strany národně sociální Karel Janko serveru IHNED.cz řekl, že je s Paroubkem v kontaktu. „Jsme stále v jednání, takže do konce září bude jasno o tom, zda k nám půjde či nikoliv. Zatím se na tvorbě našeho programu nepodílel, připravuje ale jeho korektury,“ řekl Janko.

Paroubek, současný řadový poslanec ČSSD, se o potřebě dokončit programové, organizační i personální přípravy nové strany levého středu zmínil i na svém webu www.vasevec.cz.

"... ke skutečně rázné a jasné obhajobě zájmů širokých vrstev národa vidím potřebu, po avizované další fragmentaci sociální demokracie, dokončit programovou, organizační i personální přípravu alternativního politického subjektu. Nová strana levého středu s principiální a razantní politikou donutí ČSSD, aby 'nezpravicověla' příliš," napsal.

Podrobnosti neprozradil

O podrobnostech nechtěl hovořit, neprozradil ani název nové strany. Uvedl jen, že její program nepíše sám, a zdůraznil, že nejpozdější termín dokončení příprav nového politického subjektu je podzim. "V tuhle chvíli to stačí," řekl.

Paroubek odešel z čela sociální demokracie vloni na jaře poté, co ČSSD sice vyhrála volby do Poslanecké sněmovny, ale neměla sílu vytvořit většinovou vládu. Tu nakonec dala dohromady trojkoalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné.