Paroubek v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že považuje za výzvu dostat do sněmovny národní socialisty, stranu někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše. Paroubek byl v minulosti 16 let jejím členem.
"Vidím výzvu, která se rýsuje, tedy dostat do sněmovny historickou stranu spjatou s Edvardem Benešem.... Pokud ČSSD nemá o mé služby zájem, tak se budu ohlížet jiným směrem," řekl LN Paroubek.
Kritika od místopředsedů ČSSD
Místopředseda ČSSD Michal Hašek uvedl, že Paroubek vždy důrazně vystupoval proti politickému přeběhlictví ve sněmovně. Po odchodu poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka z ČSSD, kteří umožnili vznik vlády předsedy ODS Mirka Topolánka, hovořil o možné změně ústavy, která by znamenala ztrátu mandátu v případě odchodu z politické strany, za kterou poslanec kandidoval. Očekává proto, že by Paroubek při odchodu z ČSSD rezignoval na poslanecký mandát.
Paroubkovi odsuzování přeběhlíků připomněl i místopředseda Lubomír Zaorálek. Nezná prý důvody, které by expředsedu, který zastává významnou funkci místopředsedy hospodářského výboru, o kterou by stál leckterý sociální demokrat, mohly vést k odchodu z ČSSD. Neví prý nic o tom, že by ČSSD opouštěla některý významný bod své politiky.
Paroubek uvedl, že ho zaskočila "razance a míra osobních výroků vedení ČSSD", protože prý se jednalo jen o úvahy. "Kéž by byla ČSSD tak hlasitá i v kritice Nečasovy vlády a přestala s dosavadním kuňkáním a nevýrazností," posteskl si a dodal, že je smutné, že se o ČSSD mluví většinou ve vztahu k jeho osobě a že si stanoviska stoupenci předsedy Bohuslava Sobotky a jeho rivala Haška sjednotí jedině tehdy, jedná-li se o jeho kritiku.
Chce důstojnou pozici ve straně
Paroubek připomněl, že pomáhal obnovovat ČSSD a setrval v ní, i když byl v časech předsedy Miloše Zemana v nepřízni vedení. Místo urážek by se podle něj vedení ČSSD mělo zamyslet, proč se nedokáže důstojně chovat ke svým bývalým předsedům, počínaje Jiřím Horákem.
Paroubek uvedl, že ČSSD nejen v roce 1989 obnovoval, ale když jí "teklo do bot" a nikdo z lídrů ČSSD, včetně Sobotky, nebyl ochoten po Stanislavu Grossovi vést vládu ani stranu, šel do beznadějného boje, který skončil v roce 2006 málem volebním vítězstvím.
Nařčení z přeběhlictví je podle něj ubohé. "Přeběhlíkem je ten, kdo uvažuje o přeběhnutí na stranu vládní koalice," uvedl. Za "přeběhlictví" prý považuje Haškovy úvahy o opuštění koncepce sociálního státu, nebo snahy hejtmana Jaroslava Palase o privatizaci zdravotnictví či opuštění proplácení zdravotnických poplatků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist