Armáda prodává přes třicet nepotřebných nemovitostí v ceně od 11 tisíc do 64 milionů korun. Zájemcům o koupi nabízí například hotel u přehrady Lipno, letiště u Tábora nebo bunkry. "Nabídka nepotřebných nemovitostí je opravdu pestrá," uvedl Vladimír Lukavský z tiskového odboru ministerstva obrany.

Prodejem majetku ulehčuje pravidelně ministerstvo svému napjatému rozpočtu. Součet minimálních kupních cen všech 31 nabízených objektů dosahuje hodnoty přibližně 340 milionů korun.

Nejdražší z nabízených objektů je areál letiště Všechov u Tábora, který obrana nabízí za 64 milionů korun. Garážový dvůr v Písku mohou zájemci získat za 42 milionů, areál vojenské nemocnice v Klatovech za 21 milionů korun. Za podobnou cenu nabízejí vojáci ve stejném městě také ubytovnu.

Kasárna pod vrchem Radobýlem u Litoměřic se prodávají za 29 milionů, garáže v Praze - Čimicích za 50 milionů korun. Skladový areál v Liberci lze odkoupit za devět milionů, hotel v Horní Plané u Lipna za 50 milionů. Na prodej je i tanková střelnice u Jihlavy za 9,5 milionu nebo bunkry v Pohořelicích nad Jihlavou a v Horním Benešově (po 35 tisících).

Nejlevnější z nabídky - za 11 tisíc - je pozemek v Choceradech.

Informace k výběrovému řízení byly uveřejněny na internetových stránkách ministerstva (army.cz), kde jsou k dispozici i podrobné informace o objektech spolu s podmínkami prodeje, termíny pro podání přihlášek a složení požadované kauce.

Obrana letos hospodaří s rozpočtem nižším, než na jaký byla v uplynulých letech zvyklá. Na rok má nyní zhruba 49 miliard korun. I kvůli sníženému rozpočtu letos ministerstvo prodává ve velkém. Na internetu již nabídlo osobní automobily, přívěsy, motocykly či zahradní techniku.