Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) potvrdil, že ve středu vládě předloží dvě varianty výdajových rámců státního rozpočtu. U první z nich bude rozpočtový deficit 105 miliard korun, u druhé klesne na 95 miliard a zmizí schodek z důchodového účtu.

"Druhou variantu pokládám za ambicióznější, musí na ní ale být shoda. Ta zatím nenastala," doplnil Kalousek po dvouhodinovém mimořádném jednání K9 v úřadě vlády.

Vyjednavači se podle Kalouska na schůzce ujistili, že prvořadým cílem je naplnit fiskální strategii vlády. První varianta respektuje koaliční smlouvu o snižování deficitu v tempu 3,5 – 2,9 – 1,9. Druhá varianta je ambicioznější, zrychlovala by snižování deficitu. Ten by tak mohl v roce 2012 poklesnou namísto plánovaných 105 miliard na 95 miliard korun. A byl by zcela eliminován deficit na důchodovém účtu.

Vyšší DPH zvýší i minimum

Pokud by vzrostla daň z přidané hodnoty na 19 procent, zvýšilo by se i životní minumum, a to v několik set korun měsíčně. V Rádiu Impuls to uvedl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

 

"Bude to ve stovkách korun, bude to někde 200, 300, 400 korun. Dokonce v tom bude zohledněn i vývoj té běžné inflace, takže nebude to postihovat jenom ten inflační impuls," řekl ministr Drábek.

 

Dodal, že DPH by měla růst hlavně kvůli důchodům, protože deficit takzvaného důchodového účtu něco přes 30 miliard korun, přibližně desetina všech vyplácených důchodů.

"Já této variantě fandím, přeju si rychlejší snižování deficitu, situace v Evropě nás k tomu nabádá. Nicméně vyžadovala by politickou dohodu na 19% DPH s výjimkou léků, knih a novin od nového roku, což je něco nad rámec koaliční smlouvy. Pokud s tím všichni souhlasit nebudou, platí předchozí varianta, deficit bude 105 miliard, tedy 3,5% HDP, a na důchodovém účtu budeme mít deficit," uvedl Kalousek.

Šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura připustil, že pokud  bude DPH sjednocena jen na 17,5 procenta, jak se zatím plánovalo, bude třeba razantně škrtat ve výdajích státu.

"Pokud nebudou vyšší příjmy daňové, tak budou muset být větší škrty na resortech, případně menší objemy investic," potvrdil HN Stanjura.

VV zvýšení DPH odmítá

Nejmenší vládní strana VV navýšení DPH odmítá. Klonila by se k progresivnímu zdanění a ke zvednutí daní firmám. Po jednání mezi novináře nikdo z vyjednavačů nedorazil.

Předseda VV Radek John jen před schůzkou zopakoval, že navýšení DPH by dopadlo hlavně na sociálně slabší. "Jsme proti jednotné sazbě DPH, naopak bychom podpořili firemní zvýšení daní o jedno procento," uvedl šéf véček. V případě, že by VV se svými návrhy nepochodily, podle něj nicméně vládní krize nehrozí.

Nižší DPH nebo zmrazení staveb

Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) serveru Týden.cz řekl, že Věci veřejné řeší dilema, zda dát přednost nižší DPH nebo pokračování dopravních staveb. V první variantě rozpočtu bez navýšení DPH na 19 procent totiž nemá doprava dostatek peněz. "Zatímco druhá varianta tím, že zvedá DPH na 19 procent, jednak dává část těch příjmů do dopravy a jednak snižuje deficit pod 100 miliard," dodal.

Vládní strany se původně dohodly, že se v příštím roce zvedne nižší sazba DPH na 14 procent a v roce 2013 se sazby sjednotí na 17,5 procenta. Nyní ministr financí a premiér hovoří o 19 procentech. Léky, knihy a tisk by měly DPH nižší.