Vláda musí v příštím roce ušetřit třicet miliard korun, jinak slíbený deficit 105 miliard korun v roce 2012 nedodrží. Vyplývá to z návrhu rozpočtu pro příští rok, který mají HN k dispozici.

"Nejedná se o konečný návrh, ještě to projedná porada ekonomických ministrů," říká k materiálu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Návrh počítá se snížením výdajů všech resortů o 5,3 procenta. Co se však má konkrétně škrtnout, neuvádí dokument ani ministr financí. "Existují prostě agendy, které jsou drahé, nejsou potřebné a nejsou ze zákona povinné," reagoval stručně Kalousek na otázku HN, které činnosti chce omezit, když drtivá většina z nich je ze zákona povinná. Ministr tak plánuje ušetřit 15,6 miliardy korun.

Úředníci odpovědní za finance některých resortů mimo záznam připouštějí, že tímto způsobem bude možné úspory nalézt. Podle nich se jedná zejména o různé administrativní záležitosti, které díky informačním technologiím není třeba dělat. Ministerstvo práce například sjednocením úřadů práce ušetřilo dva tisíce lidí.

Zbytek hodlá Kalousek ušetřit tím, že ministerstvo dopravy nedostane navíc slíbených 14 miliard na stavbu dálnic. "Koaliční smlouva garantuje dodržení základního objemu výdajů Státního fondu dopravní infrastruktury, který činil při podpisu koaliční smlouvy 33 miliard korun. Tento objem výdajů fondu je navržen pro rok 2012," stojí v materiálu. Původně se však počítalo s částkou o 14 miliard vyšší.

Ministr financí se také chce znovu opřít do regionálních železnic. V příštím roce chce Kalousek krajům z peněz na železnici sebrat 653 milionů. "Nechápu, proč se konzervativní ministr nedrží hesla, že smlouvy se mají dodržovat. Poškodí tím občany všech regionů i České dráhy, a to - slovy TOP 09 - víc, než si myslíte," reagoval jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) v narážce na desetiletou smlouvu mezi kraji a drahami.

 

Příjmy a výdaje

970 miliard korun

- mají být příjmy státu v příštím roce (zatím bez příjmů z evropských fondů, které se započítají až později).

 

1075 miliard korun

- má stát v příštím roce utratit. Chybí však peníze na spolufinancování fondů EU, takže výdaje ještě narostou.

Výdaje na ministerstvu práce a sociálních věcí narostou

Některým resortům mají přitom výdaje narůst. Zejména ministerstvu práce a sociálních věcí, jemuž výdaje kvůli výplatě důchodů meziročně stoupnou o 14,5 miliardy na celkových 494 miliard korun.

 

Růst mají i výdaje na státní dluh. Placení úroků a správa dluhu mají Českou republiku v příštím roce přijít na více než 82 miliard korun.