Až třetina jízdenek na pražskou hromadnou dopravu je falešná. Českému rozhlasu-Radiožurnálu to řekl ve čtvrtek znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie Vladimír Sitta.

Padělky zachytili policisté poté, co si lidé přišli vyměnit staré 18 Kč a 26 Kč jízdenky za nové. Od 1. července totiž pražský dopravní podnik jednorázové jízdné MHD zdražil.

Mluvčí pražské policie Jana Rösslerová potvrdila, že se policisté případem zabývají. Bližší informace nechtěla z taktických důvodů sdělovat.

Podle Radiožurnálu se falešné jízdenky pravděpodobně prodávaly v novinových stáncích a jsou velmi kvalitní. "Na rovinu musím říct, že úroveň padělků je skutečně velmi vysoká. Mnoho ochranných prvků bylo velmi zdařile napodobeno. Troufnu si tvrdit, že běžný člověk, pokud neví, co má hledat a na co se má zaměřit, nemá téměř v běžném provozu šanci padělek rozeznat od originálu," řekl Sitta, který pomáhá pražskému dopravnímu (DPP) podniku jízdenky odhalit.

"Třetina z šestadvacetikorunových jízdenek byla padělaných. To je moje osobní zkušenost," dodal. Padělky v takovéto kvalitě se podle Sitty nevyplatí vyrábět v malém množství. Předpokládá proto, že mezi lidmi jich bude hodně.

Padělky jsou při výměnách běžné

"Vždycky, když se mění jízdenky, se nějaké padělky objeví, stejně to bylo i při poslední změně," řekla mluvčí dopravního podniku Ilona Vysoudilová. DPP podle ní tiskne jízdenky v tiskárně cenin a pak je poskytuje několika distributorům. Jeden z nich je například firma Relay, která nevyužité jízdenky vracela ve čtvrtek. Podle Vysoudilové ale bylo mezi nimi jen zanedbatelné procento falešných.

 

Dodala, že policie případ neřeší s dopravním podnikem, ale s distributory nebo s jednotlivými prodejci.