Česko je jednou z mála zemí Evropy, kde nesmí cyklisté vozit děti v přívěsném vozíku za kolem. Vozíky jsou přitom velmi oblíbené, v Česku se jich prodalo na 13 tisíc kusů.

A paradox jde ještě dál: Tuzemské zákony totiž zakazují používat vozíky pro děti dokonce i na samotných cyklostezkách, určených výhradně pro cyklisty. Lze je použít jen mimo komunikace a na soukromých pozemcích.

Sdružení Auto*mat připravuje v současné době petici, která má za cíl vrátit vozíky legálně na cyklostezky.

"V tuto chvíli se připravuje sjednocení legislativy k dětským vozíkům na evropské úrovni. Nevím, jak bude vypadat výsledek, ale pokud to dopadne dobře, budou jednotlivé státy povinny časem nějaké řešení do své domácí legislativy zapracovat. To ovšem může trvat několik let, " říká Vratislav Filler ze sdružení.

Ani on nedokáže vysvětlit, proč vozíky, které až do začátku července po cyklostezkách a silnicích jezdily, mají najednou zákaz. "Nevím, kdo může mít z tohoto poplachu prospěch, podle mého názoru si tím uškodili všichni, včetně ministerstva dopravy," domnívá se odborník na cyklistiku.

Rodiče se tedy ptají: Máme všechny vozíky zamknout do garáží, anebo vyjet s nimi na cyklostezku s rizikem hrozby pokuty?

Na frekventované silnice vozíky nepatří

Zástupce sdružení Filler věří, že policisté v případě, že člověk pojede po nepříliš frekventované silnici, bude přestupek řešit domluvou. "V opačném případě byste měl odmítnout to, že si jste vědom spáchání přestupku, pokutu neplatit a v řešení pokračovat ve správním řízení, na které se dá už lépe připravit. Trvejte na tom, aby policista do protokolu přesně uvedl, jakého přestupku jste se podle jeho názoru dopustil," doporučil čtenáři IHNED.cz Vratislav Filler.

Člen sdružení připouští, že používání vozíků s dětmi, není v silném provozu optimální způsob trávení času. "I s ohledem na další rizika doporučuji se jízdě v takových ulicích maximálně vyhýbat. Není ale důvod zakazovat kvůli tomu vozíky plošně," konstatoval Filler.

Zbývá vám ještě 20 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se