Česko je jednou z mála zemí Evropy, kde nesmí cyklisté vozit děti v přívěsném vozíku za kolem. Vozíky jsou přitom velmi oblíbené, v Česku se jich prodalo na 13 tisíc kusů.

A paradox jde ještě dál: Tuzemské zákony totiž zakazují používat vozíky pro děti dokonce i na samotných cyklostezkách, určených výhradně pro cyklisty. Lze je použít jen mimo komunikace a na soukromých pozemcích.

Sdružení Auto*mat připravuje v současné době petici, která má za cíl vrátit vozíky legálně na cyklostezky.

"V tuto chvíli se připravuje sjednocení legislativy k dětským vozíkům na evropské úrovni. Nevím, jak bude vypadat výsledek, ale pokud to dopadne dobře, budou jednotlivé státy povinny časem nějaké řešení do své domácí legislativy zapracovat. To ovšem může trvat několik let, " říká Vratislav Filler ze sdružení.

Ani on nedokáže vysvětlit, proč vozíky, které až do začátku července po cyklostezkách a silnicích jezdily, mají najednou zákaz. "Nevím, kdo může mít z tohoto poplachu prospěch, podle mého názoru si tím uškodili všichni, včetně ministerstva dopravy," domnívá se odborník na cyklistiku.

Rodiče se tedy ptají: Máme všechny vozíky zamknout do garáží, anebo vyjet s nimi na cyklostezku s rizikem hrozby pokuty?

Na frekventované silnice vozíky nepatří

Zástupce sdružení Filler věří, že policisté v případě, že člověk pojede po nepříliš frekventované silnici, bude přestupek řešit domluvou. "V opačném případě byste měl odmítnout to, že si jste vědom spáchání přestupku, pokutu neplatit a v řešení pokračovat ve správním řízení, na které se dá už lépe připravit. Trvejte na tom, aby policista do protokolu přesně uvedl, jakého přestupku jste se podle jeho názoru dopustil," doporučil čtenáři IHNED.cz Vratislav Filler.

Člen sdružení připouští, že používání vozíků s dětmi, není v silném provozu optimální způsob trávení času. "I s ohledem na další rizika doporučuji se jízdě v takových ulicích maximálně vyhýbat. Není ale důvod zakazovat kvůli tomu vozíky plošně," konstatoval Filler.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.