Cyklisté, kteří vozí děti ve vozíku za kolem, by se neměli bát jít do sporu s úřady. Myslí si to advokát Petr Vališ, podle jehož názoru mají lidé šanci se stížností na absurdní český zákon uspět. Česko je jednou z mála zemí Evropy, kde legislativa zakazuje užití dětského vozíku i na cyklostezkách, protože ty jsou často zkolaudovány jako pozemní komunikace.

Nespokojení rodiče by podle Vališova názoru neměli platit pokutu a nechat dojít spor případě i k soudu. "Mělo by platit, že by předpisy měly být v souladu se zdravým rozumem. Ať to klidně dojde i k Nejvyššímu správnímu soudu, ať to jasně řekne," říká advokát.

Navíc upozorňuje, že zákon není zcela jednoznačný, i když ministerstvo dopravy a policie tvrdí opak. Zákon totiž speciální vozíky, které jsou určené k přepravě dětí, výslovně nezmiňuje. Ale současně uvádí, že je možné děti do sedmi let vozit v sedadle s pevnými opěrami pod nohy.

"To přece vozík za kolo má. A pokud je s kolem pevně spojen, tak by měl tu definici splnit, pokud bude homologován," upozorňuje Vališ.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se