Středočeský kraj, kde je hejtmanem sociálně demokratický poslanec David Rath, se bude soudit s ministerstvem školství o 2,7 milionu korun. Jedná se o nedoplatek za maturity, na který již v červnu kraj poslal ministru Josefu Dobešovi fakturu.

Ten na ni však nereagoval, a tak kraj chce, aby ministerstvu nařídil částku zaplatit soud.

Náměstek středočeského hejtmana a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) uvedl, že o tomto kroku už mluvili se šéfem Asociace krajů a prvním místopředsedou ČSSD Michalem Haškem. A je prý možné, že je budou ostatní kraje následovat.

Hašek už minulý týden vyčíslil celkové náklady krajů na maturitní administrativu na 44,5 milionu korun. Školy však dostaly jen 12 milionů. "Nevidím důvod, proč posílat další peníze," ohradil se ministr Dobeš s tím, že už předtím ministerstvo vyčlenilo 60 milionů na odměny maturitním komisařům a hodnotitelům.

 

Středočeský kraj celkem dostal 885 tisíc korun, neboť ministerstvo posílalo na jednoho maturanta 120 korun. Skutečné náklady na tisk, papíry a další náležitosti prý ale byly 3,6 milionu a kvůli nedoplatku se nyní kraj obrací na soud.

 

Projekt státních maturit se připravoval 14 let a stál celkem 680 milionů korun.