Odboráři, kteří v úterý uspořádali happening proti zdravotnické reformě, sprostě uráželi ministra Leoše Hegera. Ten se sice snažil krotit vášně, ale neustávající sprška vulgarit jej po čtvrthodině přiměla odejít.

Na happening, po jehož skončení se odboráři vydali na pochod Prahou směrem k poslanecké sněmovně, přišlo v úterý před ministerstvo zdravotnictví podle organizátorů 1000 lidí. Policejní odhady však udávají zhruba polovinu.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Odbory odmítají plánované dělení péče na standard a nadstandard a na toto téma připravily scénky. Následný pochod k sídlu poslanců nebyl náhodný. Sněmovna totiž má v úterý odpoledne začít projednávat právě zdravotnické reformní zákony.

Setkání začalo hlasitým tikotem hodin a písní Můj čas ze seriálu Sanitka symbolicky ve 12:05, tedy "pět minut po dvanácté".

Podle šéfky pořádajících zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové tak chtěli poukázat na to, že některé reformní změny i přes odborářské protesty schválila vláda a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali už koaliční poslanci.

Šetřit ano, škrtat ne

 

"Pacient by se měl stát klientem, tím bude ale jen ten, kdo si připlatí. Záměrem reformy je udělat ze současného standardu a z toho, co je běžné, nadstandard. My s tím nesouhlasíme, to je proti lidem," řekla Žitníková z pódia označeného vlajkami zdravotnického svazu a nápisem "Šetřit ano, škrtat ne".

 

Účastníci happeningu si přinesli transparenty například s nápisem "Pozor, ve zdravotnictví hrozí přesun majetku". Podle odborů bude příští rok chybět ve zdravotnictví sedm miliard a zaplatí je podle nich pacienti.

Předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil vyzval Hegera, aby "přestal lhát lidem".

"Řekněte jim, co se chystá. Přece není normální, aby si lidé připláceli na zdraví takovou měrou. Je to nechutný byznys se zdravím. Lidé by takovým reformám měli říci ne," prohlásil.

Zavadil: Na reformě vydělají jen finančníci

Podle Zavadila na reformě vydělají jen finanční skupiny.

K úterní akci odborů se přidala i rada postižených, rada seniorů, svaz pacientů či iniciativa proAlt. Podle nich se zavedením standardu a nadstandardu omezí přístup k péči a moderní léčba bude jen pro ty, kdo si ji zaplatí.

Pořadatelům happeningu vadí také chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun a to, že u něj není limit.

Šéf rady postižených Václav Krása uvedl, že by dlouhodobě nemocní nezvládli platit za hospitalizaci zhruba 3000 měsíčně a k tomu si udržet bydlení. Pořadatelé akce nesouhlasí ani s tím, aby lidé platili léky do 50 korun.

Odboráři tvrdí, že vláda s nimi nejedná. Dopravní odbory jsou podle připraveny k tvrdší akci, než byla červnová dopravní stávka, a to pravděpodobně na podzim.

Odbory mají podporu opoziční ČSSD. Jejich námitky strana podle svého místopředsedy Jiřího Dienstbiera téměř stoprocentně sdílí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist