Odbory chystají na 12. července happening proti reformám před ministerstvem zdravotnictví. Kritizují hlavně zdravotnické reformní zákony, které má právě 12. července začít projednávat sněmovna. Podle předáků Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) by některá jejich ustanovení mohla být protiústavní.

Pokud by normy byly přijaty, chce vedení odborové centrály usilovat o podání ústavní stížnosti. Odboráři to řekli na tiskové konferenci.

ČMKOS je kvůli reformám ve stávkové pohotovosti. Šéf odborového svazu KOVO Josef Středula uvedl, že centrála chystá i další protestní akce. Podrobnosti nechtěl ale sdělit.

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by happening měl humornou formou upozornit na dopady chystaných zdravotnických zákonů. "Akce začne pět minut po dvanácté. Je to totiž už pět minut po dvanácté," uvedla Žitníková.

Odbory vládní zdravotnickou, důchodovou, sociální a daňovou reformu kritizují. Na protest proti nim uspořádali dopravní odboráři před dvěma týdny stávku. Na 24 hodin zastavili všechny vlaky a pražské metro, v metropoli a dalších městech omezili provoz hromadné dopravy. Požadovali stažení a přepracování reformních návrhů. Neuspěli. První část zdravotnické reformy už schválila sněmovna a bude o nich jednat Senát. Další reformní zákony by měla dolní komora začít projednávat právě 12. července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist