Ženy v Česku mají v průměru výrazně nižší starobní důchod než muži. Zatímco senioři dostávali na konci prvního čtvrtletí průměrně necelých 11 700 korun měsíčně, seniorky pobíraly něco málo přes 9 500 korun. Mají tak téměř o pětinu nižší penzi než muži.

Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Na konci března vyplácela starobní důchody 754 000 mužů a 899 000 žen.

Na výši penze má vliv počet odpracovaných let i výdělek, z něhož člověk do systému sociálního zabezpečení odvádí peníze. Ženy v Česku vydělávají v průměru skoro o čtvrtinu méně než muži. Důvodem bývá to, že pracují v oborech, kde jsou nižší příjmy.

Hůře placená místa

Také v lépe placených vedoucích funkcích bývají většinou muži. Méně vydělávají podle průzkumů i ženy, které jsou na stejné pozici jako jejich kolega a dělají stejnou práci. Ve výši penze se pak odráží třeba i doba rodičovské dovolené a práce na částečný úvazek.

Průměrný starobní důchod žen a mužů se liší zhruba o 18 procent. Za posledních deset let se rozdíl nezměnil. Na konci prvního čtvrtletí seniorky pobíraly v průměru 9 573 korun, senioři 11 672. Důchody těch, kteří odešli do penze letos od ledna do března, byly o něco vyšší. Muži dostali v průměru 11 971 korun, ženy 10 074 korun. Rozdíl dosahoval asi 16 procent.

Ženám hrozí větší chudoba

Podle odborníků je nutné podmínky pro ženy a muže srovnávat. Kvůli nižším příjmům a poté i důchodům ženám totiž mnohem víc než mužům hrozí ve stáří chudoba. Sociologové mluví o feminizaci chudoby.

Důchodců postupně přibývá. Před deseti lety ČSSZ vyplácela starobní penzi 1,35 milionu lidí -  z toho 598 tisícům mužů a 754 tisícům žen. Letos na konci března posílala starobní důchod zhruba 1,65 milionu osob - 754 tisícům mužů a 899 tisícům žen.

Související