Blokády v Praze mají být mezi 7:00 a 13:00. "Jsou namířeny proti papalášům," uvedl předseda ASO Bohumír Dufek. Premiér Nečas oponuje: "Papaláši to nepocítí, ale občané ano." Odboráře vyzval k jednání.

Rebely podporuje i největší odborová centrála Českomoravská konfederace odborových svazů. Vyzvala všechny své organizace, aby stávku podpořily. "Ve čtvrtek v poledne se ke stávce připojí i zaměstnanci ve školství," uvedl místopředseda ČMKOS Václav Pícl.

Učitelé by podle jeho informací měli na určitou dobu přerušit výuku a podle věku žáků jim vysvětlit, proč nepracují.

Do Prahy se opět chystají horníci, zdravotniční odboráři budou v nemocnicích rozdávat pacientům letáky.

"Trochu ztížíme život obyvatelům Prahy, zatím jen jeden den. Bojujeme i za ně," řekl zástupce hornických odborů Jiří Sábel.

ČMKOS zároveň pořádá v Praze velký mítink. Odboráři se sejdou ve čtvrtek od 9:00 před budovou ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. "Na mítinku se mohou vyjádřit i ostatní lidé, nejen odboráři," řekl Pícl.


Předseda Odborového svazu železničářů Jaroslav Pejša potvrdil, že blokády budou. "Ve středu seznam ulic předám primátoru Prahy. Blokády budou zaměřeny proti papalášům, a ti je pocítí," doplnil. Ubezpečil přitom, že nejsou plánovány blokády dálnic a hraničních přechodů.

Blokády by se podle Dufka měly konat zhruba od 07:00 do 13:00.

"Máme vytypovaná určitá místa, kde se nachází větší shluk politiků, kterým je potřeba připomenout, jak se žije normálním životem," odůvodnil Dufek název Blokáda papalášů.

Konkrétní místa neupřesnil. Podle vyjádření předsedy Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromíra Duška na serveru Týden.cz by mělo jít o okolí ministerstev a Pražského hradu.

Pražský primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že přesunutí stávky z pondělí na čtvrtek uvolnilo vedení magistrátu částečně ruce. "Budeme mít větší prostor na přípravu," poznamenal.

Policisty doprovodí právníci magistrátu

Právníci pražského magistrátu budou ve čtvrtek při stávce a případných blokádách asistovat policii a posuzovat, zda není nutné některé shromáždění rozpustit.

Právník magistrátu Václav Bíňovec uvedl, že pořadatelé musí jakékoli akce na veřejném prostranství magistrátu nahlásit pět dní předem. "V tuto  chvíli žádný průvod ani shromáždění však nahlášeny nejsou," konstatoval Bíňovec. Zároveň upozornil, že neoznámení shromáždění není důvodem k jeho rozpuštění.

Pořadatel však může podle něj dostat pokutu za neohlášení akce. Naopak důvodem pro rozpuštění shromáždění může být například blokování integrovaného záchranného systému nebo případné škody, které by účastníci mohli způsobit. Blokády silnic však podle něj řeší policie.

Právník: Soud udělal chyby

Odboráři znovu zopakovali, že předběžné opatření soudu bylo nezákonné. "Soud udělal několik chyb, nešlo o politickou stávku," argumentuje právní expert odborářů Vít Samek.

Jak přežít stávku?

Přemýšlíte, jak se ve čtvrtek dostat do práce, do školy, k lékaři? Co si myslíte o stávce odborářů, kteří chtějí zablokovat na celý den dopravu v Česku?

Hledáme nejlepší tipy, jak si se s stávkou poradit. Chceme znát vaše postřehy a názory.

Pište nám na http://www.facebook.com/ihned.cz a na http://twitter.com/iHNed_zpravy.

A staňte se také spoluautory naší on-line reportáže ze čtvrteční stávky. Pište a posílejte své zkušenosti se stávkou, fotografie i videa.

"Chtěli bychom vědět, o čem s námi vláda v sobotu chtěla jednat. Do této chvíle jsme nedostali jediný materiál, jedinou informaci, proč si nás v sobotu do Strakovy akademie pozvala," konstatoval předseda Odborových svazů železničářů (OSŽ) Jaroslav Pejša.

Právě v sídle vlády doručila v sobotu justiční stráž rozhodnutí soudu s předběžbným opatřením. Odbory proti němu podle Pejši podají odvolání.

Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která zastřešuje 13 svazů v dopravě, vyhlásila na čtvrtek stávku v dopravě. Chtějí tak protestovat proti vládním reformám. Původně odboráři stanovili termín stávky na pondělí. Soud ale na návrh vlády označil stávku za nezákonnou a proti dobrým mravům, protože ji odbory neoznámily aspoň tři pracovní dny předem.

Předáci tedy akci přesunuli na čtvrtek, přitom ji prodloužili. Začít by měla o půlnoci ze středy na čtvrtek a skončit po 24 hodinách.