Posledním případem ve víc než třicetibodovém spisu má být Rampulův zásah do vyšetřování kauzy vytunelování Investiční a poštovní banky (IPB). Na něj upozornil minulé pondělí týdeník Respekt.

"Svůj původní návrh na odvolání vrchního státního zástupce považuji za dostatečný, komplexní a opřený o důkazy. Nicméně vzhledem k informacím z médií jsem považoval za nutné o toto jednání svůj návrh rozšířit. Považuji postup doktora Rampuly za velice nestandardní," citoval Zemana server Novinky.cz.

Týdeník Respekt informaci, že Rampula 22. dubna 2008 telefonoval své podřízené státní zástupkyni Darje Dunajové a dal jí pokyn, aby se týž den po rozsudku pražského městského soudu v kauze IPB na místě neodvolávala a ponechala si zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.

Dunajová jeho nařízení poslechla. Jakmile však soud ten den vynesl zprošťující verdikt nad sedmi obžalovanými manažery zkrachovalé banky, sepsala o telefonátu s Rampulou úřední záznam. Poté, co si prostudovala písemné vyhotovení rozsudku, už se práva na odvolání vzdala úplně.

Nestandardní postup

Přestože Zeman a také šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová označili postup Rampuly za nestandardní, zákon o státním zastupitelství mu takovou iniciativu nezakazuje.

Rampula k případu IPB v minulých dnech řekl, že ho tehdy jeho náměstek informoval o tom, že se při procesu zásadně změnila důkazní situace, z níž vyplývalo, že obžaloba byla "ne zrovna důvodná". Rampula prý proto oslovil Dunajovou s tím, ať se neodvolává na místě, ale ponechá si lhůtu na rozhodnutí o případném podání odvolání. Ukázalo se prý, že šlo o správný krok.

Dunajová pak totiž podle něho sama po prostudování odůvodnění rozsudku dospěla k závěru, že případné odvolání nemá šanci na úspěch.

Ministr Pospíšil chce o žádosti Zemana rozhodnout do poloviny června.