Místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová zahájila tažení proti ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi. Učinila tak po svém pátečním jmenování mluvčí strany pro boj s korupcí. Upozornila ministra, že jí vadí jí, jak ministr stále neřeší aktuální a ožehavý případ pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

"Nikdy se nemůže pohnout boj s korupcí v České republice k lepšímu, pokud tady nedojde k rozhodnutí ministra spravedlnosti o odvolání nebo případném neodvolání vrchního státního zástupce pana Rampuly," zdůraznila Benešová. Sociální demokraté mu dávají za vinu, že v jeho rajonu vázne řešení politických korupčních kauz.

Ministr Pospíšil ale tvrdí, že by Rampulu odvolal, ale prý mu to neumožňuje zákon. Uvedl, že se zprávou nejvyššího státního zástupce Zemana intenzivně zabývá, neřekl však, kdy a jaké stanovisko k ní zaujme.

Místopředsedkyně připomněla, že návrh na Rampulovo odvolání, který podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, leží u ministra spravedlnosti už více než dva měsíce. Dvouměsíční lhůta, kterou stanoví správní řád k řešení zvlášť obtížných případů, už uběhla a ministr stále otálí, dodala.

Vrchní státní zametačství

"Já jsem přesvědčena, že právem každého nového nejvyššího státního zástupce, jestliže má být úspěšný ve své práci, je vybrat si tým lidí, kterým věří, o kterých je přesvědčen, že budou mít tah na branku, a v tomto případě se tak neděje," uvedla Benešová.

Z Vrchního státního zastupitelství se stává, řekla Benešová s odvoláním na média, Vrchní státní zametačství, politické kauzy se neřeší, ale zametají pod koberec. Benešová je známá svým výrokem o justiční mafii. V této věci vede spor s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou a dalšími vysokými představiteli justice.

Sociálnědemokratické politické špičky už dříve kritizovaly za případ Rampula ministra Pospíšila a vyzývaly ho k resignaci. Místopředseda poslaneckého klubu řekl, že požádají o mimořádnou schůzi ústavněprávního výboru sněmovny, kam by měli přijít podat vysvětlení k případu Zeman i Pospíšil.