Žalobkyně Jana Hercegová z městského státního zastupitelství nabádala podřízenou obvodní státní zástupkyni pro Prahu 1 Šárku Pokornou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí.

Napsal to týdeník Respekt ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá to podle něj z dokumentu podepsaného Hercegovou.

"Dokument č. 1439, který má Respekt k dispozici, zároveň žalobkyni upozorňuje, že vzepřít se tomuto 'doporučení' není možné," uvádí týdeník.

Kvůli případu se dnes odpoledne se Zemanem sejde i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Do té doby se nebudeme ke kauze vyjadřovat," řekla ČTK mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Hercegová obvinění odmítla. "Že to nechci prověřit, je nehorázné tvrzení," řekla Respektu. Jde podle ní o věc, která není určena médiím, ale "je čistě pro stupně státního zastupitelství". Pokorná prý mluví podobně. "Žádný dopis na mě nemůže a nebude mít vliv," cituje ji týdeník.

Žalobce analyzuje důkazy

Dozorový žalobce Adam Borgula z Obvodního státního zastupitelství pro Prahy 4 v tiskovém prohlášení oznámil, že případ stále prověřuje speciální policejní tým, včetně Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. "Důkazní situace, která je zachycena ve spisovém materiálu čítajícím řádově stovky stran a obsahujícím podaná vysvětlení desítek osob, je aktuálně analyzována a záznam o zahájení úkonů trestního řízení pro takové prověřování poskytuje dostatečný podklad," konstatoval Borgula.

Na kauzu údajné korupce na Státním fondu životního prostředí upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím tajně pořízených nahrávek.

Na nich poradce tehdejšího ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Nahrávky poté zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD), ještě předtím stihl Drobil Michálka odvolat.

Ministr, který veškerá obvinění odmítl, se pak po dohodě s premiérem rozhodl rezignovat.

Drobilovi se mělo jít na ruku

Případem se podle Respektu zpočátku z vlastní aktivity zabývali dva žalobci - Pokorná a Adam Borgula ve svých okrscích Praha 1 a Praha 4. V lednu se prý u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana konala porada, které se kromě dvou uvedených účastnili i Hercegová a vrchní žalobce Vlastimil Rampula.

"Šéfžalobce Zeman je na zmíněné poradě vyzval, ať pátrání spojí v jedno, protože jedině to může vést k úspěšnému odhalení úplatkářů," píše Respekt, podle něhož ale Zemanův apel nevyslyšeli.

Hercegová dnes také toto tvrzení odmítla. Podle městské státní zástupkyně Zeman naopak neměl žádné výhrady k tomu, aby kauzy zůstaly tak, jak jsou. Zdůraznila, že vyšetřování stále pokračuje.

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) pak ale nařídilo prověřování bývalého ministra životního prostředí zahájit, protože podle NSZ je podezřelý z korupce, informoval v dubnu server Aktuálně.cz.

Poté se podle týdeníku do věci vložila žalobkyně Hercegová a Pokorné, své podřízené, prý zmíněným neveřejným dopisem vysvětlila, jak má dál věc vyšetřovat. Z dokumentu údajně jasně vyplývá, že by Pokorná měla jít Drobilovi "na ruku".

"Drobil nevybízel Michálka ke zničení důkazů. Celý rozhovor je též v duchu, aby fond řádně fungoval. Jednoznačně též nezaznělo, že pokud Michálek nahrávku nezničí, že bude odvolán, nebo, že pokud ji zničí, tak že bude jmenován náměstkem," píše podle týdeníku v dokumentu Hercegová a vyhrazuje si, že jakýkoli další postup musí dopředu dostat ke schválení.

Žalobkyně: Je to nelegální únik informací

Podle Hercegové jde o nelegální únik informací. "Již jsem zahájila interní šetření," řekla Respektu.

Náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek podle týdeníku uvedl, že o tom s reportéry hovořit nebude. "Nemám zájem," řekl. Pod Grygárka a jeho šéfa Vlastimila Rampulu přitom všechny důležité kauzy spadají, "neboť právě oni ručí za jejich úspěšné vyšetření", píše Respekt.

V tom samém článku zmiňuje týdeník také další případ, a to kauzu spojenou s bývalou Investiční a poštovní bankou (IPB), kde šlo podle Respektu o "složitý podvod s dluhopisy", vyšetřovaný policií od roku 2001. O dva roky později bylo obviněno sedm vrcholných manažerů banky z několika trestných činů.

Věc prý od počátku dozorovala Darja Dunajová z vrchního státního zastupitelství a v roce 2007 dovedla případ až k soudu. V dubnu 2008 vynesl soud nepravomocný rozsudek, manažeři byli osvobozeni.

Dunajová se proti rozsudku neodvolala. Respekt uvádí, že se dozvěděl o existenci dosud neznámého záznamu žalobkyně. "Dunajová v něm podle dostupných informací píše, že její nadřízený Rampula jí dal ústní příkaz, aby se v kauze bezprostředně po vynesení rozsudku neodvolala," uvedl týdeník. Bylo to prý v době, kdy nemělo být vůbec známo, jaký verdikt soud vynese.

Nejvyšší státní zástupce Zeman navrhl v březnu Rampulovo odvolání. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) řekl, že by ho odvolal, podle něj mu to však neumožňuje zákon. Místopředseda a stínový ministr spravedlnosti ČSSD Jiří Dienstbier Pospíšila kritizuje, že Rampulovo odvolání protahuje. "Zkoumá případ už třetí měsíc," řekl.

Vyjádření Jany Hercegové ke kauze Drobil

Příloha ke stažení: Vyjádření Jany Hercegové