Co se dělo na ministestvu

5. srpna 2010

Libor Michálek začal řídit Státní fond životního prostředí.

14. září 2010

Pražský magistrát vypsal zakázku na rekonstrukci obří čističky.

14. prosince 2010

Ministr Pavel Drobil odvolal Michálka. Prý proto, že ve vedení fondu "zuřila personální válka" a ředitel fondu a první náměstek Dušan Fibingr se navzájem nahrávali skrytými mikrofony.

15. prosince 2010

Pavel Drobil rezignoval. Důvodem byly Michálkem tajně pořízené nahrávky, které měly dokazovat chystanou korupci ve Státním fondu životního prostředí. Do ní měli být zapojeni hlavně Fibingr a Drobilův poradce Martin Knetig. Michálek navíc Drobila o svých podezřeních i nahrávkách předem informoval. Ten jej vyzval, ať jde buď na policii, nebo nahrávky zničí.

- ještě v prosinci vyšlo najevo, že Michálek svá podezření řekl i premiéru Petru Nečasovi či ministru vnitra Radku Johnovi. Nikdo z nich nešel na policii. John Michálkovi poradil, ať se obrátí na novináře. Policie také od té doby případ vyšetřuje.

Exministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) vyráží do sporu s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Liborem Michálkem. Se svým advokátem Tomášem Sokolem připravuje žalobu na muže, kvůli jehož nahrávkám, které měly dokazovat údajnou korupci na fondu, před Vánoci rezignoval.

"Je to asi dvacetistránkové podání, které teď dokončujeme. Ještě nejsme rozhodnuti, zda to bude trestní oznámení, či občanskoprávní žaloba, jisté ale je, že se proti slovům Libora Michálka chci bránit," řekl HN místopředseda ODS a exministr životního prostředí Pavel Drobil.

Zpochybňovat nebude tajně pořízené nahrávky, které měly dokazovat manipulaci s výběrovými řízeními, ale Michálkovo televizní prohlášení, že se zástupci ministerstva životního prostředí měli podílet na podezřelé zakázce na rekonstrukci pražské čistírny odpadních vod.

Projekt, který má stát až dvacet miliard korun, měl být podle Michálka zbytečně předražený o tři miliardy korun, z nichž 500 milionů měla údajně získat ODS, zejména její pražská buňka.

Pro svá slova ale Michálek neměl žádný důkaz. Zatímco ostatní jednání si nahrával, tato nikoliv, protože prý probíhala na ministerstvu, kde byly rušičky.

"Je buď zcela nekompetentní, nebo záměrně lhal, protože musel vědět, že fond ani ministerstvo životního prostředí nemá žádnou pravomoc zasáhnout do procesu veřejné zakázky na čistírnu odpadních vod. Zakázku vypisuje magistrát," řekl HN místopředseda ODS a exministr Drobil.

Drobil také Michálkovi vytýká, že naopak on sám omezil možnosti fondu kontrolovat zakázku. "Ztížil možnost státního fondu hlídat zakázku, protože odmítl do komise jmenovat pozorovatele státního fondu. Podle pravidel jsme přitom měli nárok na jednoho člena výběrové komise, byť bez rozhodovacího hlasu," tvrdí Drobil. Také se brání tomu, že by vypsání zakázky úmyslně zdržoval. Prý jen trval na splnění podmínek Evropské komise.

Michálek se brání. "Pokud mi někdo vytýká, že jsem nejmenoval zástupce fondu do komise, tak nemá pravdu. Tehdy byl tlak na to, abych dopředu řekl, kdo bude zástupce fondu. To jsem ale neudělal, aby na dotyčného nemohl nikdo činit nátlak. Jen jsem si to jméno nechával na poslední chvíli," tvrdí. K detailům se ale vyjadřovat nechce, dokud neuvidí konečné znění podání.

Minulý týden Michálek dostal za upozornění na možné úplatkářství ve státní správě půl milionu korun. Vyplatil mu je nově založený Nadační fond proti korupci Karla Janečka.

Více čtěte ve středečním vydání Hospodářských novin.