Na nahrávkách, které zlomily vaz ministru životního prostředí Pavlu Drobilovi, snad není nejhorší, že jeho poradce nutí šéfa Fondu životního prostředí ke "zločinnému spolčení". Záznamy řečí vysokých státních úředníků včetně ministra především dále poodhalily střeva korupčního systému stravujícího českou politiku. A v některých okamžicích je to pohled, při němž tuhne krev v žilách.

Co všechno se dozvídáme? Existuje cesta, jak z Fondu životního prostředí vyvést přes vybranou banku peníze do černých fondů strany. Instituci, jež by měla sloužit rozkvětu země, politici podle všeho pojímají jako vanu naplněnou penězi, v níž lze kdykoliv zalovit. Ředitel i náměstek musejí mít "politické krytí," aby dohlíželi na průběh "krádeží za bílého dne."

Uloupenými penězi se pak platí "mocným strukturám" ODS, jež mohou z člověka udělat místopředsedu strany a časem i premiéra. Po aféře v ČSSD s uplácením za místa na kandidátkách je Drobilův skandál dalším příznakem, že se naše partaje změnily v černý trh s funkcemi, na kterém se vyplatí investovat. Investice se mnohonásobně vrátí. Třeba v provizích za zmanipulování veřejných zakázek.

Při poslechu nahrávky se tají dech nad suverenitou, s níž Drobil nabízí panu Michálkovi místo náměstka za likvidaci nahrávek. Čiší z toho cynismus mocného muže přesvědčeného, že každý se dá koupit. A jestli Petr Nečas dál trvá na tom, že Drobil nic nezákonného a neetického neudělal, pak to leccos vypovídá o nastavení měřítek hodnot u samotného premiéra.

Drobil skončil, systém zůstává

Jistě, ministerský předseda oznámil Drobilovu rezignaci jen pár hodin po zveřejnění nahrávek. Jenže se přitom znemožnil, když vykládal, že se s Drobilem dohodl na rezignaci před několika dny. Proč tedy ministr ještě v úterý tvrdil, že jeho abdikace nepřichází v úvahu? A pokud měl premiér v kapse jeho rezignaci, proč včera ráno šokoval veřejnost svou podporou Drobila?

Není však divu, že Nečas ztratil hlavu. Nejen pro ODS, ale i pro kabinet, jenž chtěl vstoupit do dějin jako vymítač korupce, je Drobilova aféra těžkou ranou. Na tom nic nemění ministrův rychlý odchod. Vždyť zrůdný systém, který obnažila jeho aféra, zůstává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist