Premiér Petr Nečas věděl o podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí již dříve od šéfa fondu Libora Michálka, který na údajné korupční nabídky upozornil a nahrál je. Už 13. října poslal Michálek šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové žádost o schůzku s premiérem a o nasazení agentů, kteří by zajistili důkazy o korupci

"Prosím o sjednání schůzky s panem premiérem, (...) a to ve věci součinnosti BIS při zajištění důkazů o korupci ze strany jednoho ze zaměstnanců Státního fondu životního prostředí," napsal Michálek v e-mailu, který zveřejnil deník MF Dnes.

"Po přečtení e-mailu jsem zavolal Pavlu Drobilovi a řekl mu, ať pošle pana Michálka ihned na policii," řekl k e-mailu Nečas, který tvrdí, že jinak reagovat ani nemohl. "Já sám bych Michálkovi nemohl poradit nic jiného," uvedl. Podle něj neselhal Drobil, ale Michálek. Podle Transparency International přitom Michálek postupoval jediným možným způsobem, jakým se lze proti korupčním tlakům bránit.

"Vyděsil jste úřad vlády"

Drobil měl Michálkovi v reakci na jeho e-mail vynadal, že porušil "úřední subordinaci". Poté přece jen přišlo Michálkovi pozvání na úřad vlády, kde se sešel s ředitelem Lubomírem Poulem a řekl mu další podrobnosti. Schůzku mu Drobil opět vytkl. "Vyděsil jste úřad vlády. Protože opravdu není zvykem se takovýmhle způsobem bavit o lidech, kteří jsou tam stejně jako vy na základě politické nominace," řekl mu Drobil.


Drobil měl žádat šéfa fondu Michálka, aby zničil své nahrávky, které údajně prokazují, že ministrův poradce Martin Knetig a také náměstek předsedy fondu Dušan Fibingr chtěli Michálka přimět k manipulacím s veřejnými zakázkami. "Pokud máte něco, co dokazuje nějakou trestněprávní zodpovědnost, tak buď s tím zajděte na policii, anebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně," řekl na nahrávce Drobil.

Pak už na Michálka jen naléhal, aby záznamy zničil. Později mu za zničení nahrávek nabídl místo svého náměstka. "Pro mě dobrá a akceptovatelná varianta je, že mi půjdete dělat náměstka. Moje dobrá rada je: přineste mi to, zničte to a odpřisáhněte, že neexistuje nic jiného." Po uveřejnění kauzy místopředseda ODS Drobil rezignoval na post ministra životního prostředí.

"Bylo by dobré to rozpohybovat"

V kauze jde mimo jiné o stamilionové částky, které podle Michálka chtěli pro ODS získat lidé ve vedení fondu z údajně nadhodnocené zakázky na modernizaci pražské čistírny odpadních vod. Projekt za několik miliard má být financován z evropských fondů.

Získané prostředky měly podle Knetiga směřovat na financování ODS a Drobilovy politické kariéry. "Na rovinu. Jsme domluveni s Ivanem Langerem, který má momentálně na starosti pokladnu ODS," říká na nahrávce Knetig. Podle Michálka chtěl Langer vytáhnout peníze i z fondu životního prostředí. "Knetig mi popisoval, jak na něj Langer tlačí. Očekával, že už z toho fondu něco bude a bylo by dobré to takzvaně rozpohybovat," řekl MF Dnes Michálek. Langer popírá, že by měl s financováním ODS cokoli společného. "Na to nemá cenu vůbec reagovat," řekl.

Opozice se pokusí vládu svrhnout

Opoziční ČSSD ve čtvrtek ráno oznámila, že kvůli aféře již podala návrh na hlasování o nedůvěře trojkoaličního kabinetu. Zároveň požadují odchod ministerského předsedy. Podle úřadujícího šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky je skandál natolik závažný, že jej nelze vyřešit pouze rezignací ministra životního prostředí.

Problém je, že ačkoli premiér o problémech věděl několik měsíců, nekonal, dodal Sobotka na tiskové konferenci.