Prezident Václav Klaus v úterý dopoledne navštívil ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) v jeho úřadě. Návštěva hlavy státu na ministerstvu je ojedinělou záležitostí, k tomu si Klaus vybral resort, k jehož práci měl v minulosti velké výhrady. Radikální obrat v nahlížení Klause na ekologické ministerstvo znamenal vstup Drobila do čela úřadu. Drobil před volbami plánoval, že bude řídit průmysl. Byl také prvním z ministrů, které Klaus pozval v létě na Hrad.

Na ministerstvo se vrátil rozum, prohlásil po úterním setkání Klaus. "Tato návštěva je v jistém slova smyslu historická, já jsem v této budově nebyl asi 14 let, což něco signalizuje," řekl také prezident.

Jako symbol dosavadního plýtvání na ministerstvu předal Drobil prezidentovi obří Atlas krajiny České republiky, jehož vydání stálo desítky milionů korun a za kterým stál exministr Ladislav Miko. Původně měly být atlasy distribuovány do poslaneckých kanceláří. Drobil ale řekl, že je raději pošle žákům do škol. Klaus reagoval slovy, že je milovníkem atlasů a knihu, která váží deset kilogramů, si určitě prohlédne.

"Nebojujme s větrnými mlýny"

Drobil uvedl, že s Klausem hovořil o snižování byrokracie spojené s ministerstvem, dobrovolných dohodách s průmyslem, o opatřeních ke zlepšení ochrany ovzduší či národním parku Šumava.

V souvislosti s konferencí o změně klimatu, která proběhne na přelomu listopadu a prosince v mexickém Cancúnu, Klaus řekl, že ochrana životního prostředí nemůže být "vytknuta před všechny závorky", ale musí být součástí řady priorit. Na ochranu životního prostředí říkám ano, na boj s klimaten ne, uvedl také Klaus. "Nebojujme s větrnými mlýny," řekl prezident a dodal, že je třeba rozlišit boj s klimatem a snahu, abychom neměli "špinavá jezera". 

Podle Drobila Česko nebude na konferenci prosazovat navýšení evropského závazku snižování emisí oxidu uhličitého.

Drobil provedl na ministerstvu personální změny, vyměnil téměř všechny náměstky i vedoucí příspěvkových organizací. Z úřadu museli odejít hlavně zaměstnanci spojení se Stranou zelených či nevládními organizacemi. Ministr chce nicméně zachovat i dialog s nevládní sférou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist